To jedyny projekt przedstawiający rozmieszczenie i historię zmian biegu łódzkich strumieni. Dodatkowo mapę wzbogacają archiwalne zdjęcia, przedstawiające rzeczki z początków XX wieku. Elektroniczną mapę znajdziemy na stronie www.mapa.lodz.pl oraz www.zwik.lodz.pl.
- Rzeki są jednym z ciekawszych tematów w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. Wiemy, że mamy bardzo dużo rzek i źródeł, natomiast nigdy nie potrafiliśmy tego zinterpretować na dzisiejszych mapach, dlatego ten projekt jest jednym z ciekawszych opracowań przestrzennych - mówi dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch.
Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Romuald Bosakowski odwołując się do tożsamości miasta, którego potęga związana jest z bogatymi zasobami wodnymi Łodzi dodał: - Bardzo się cieszę, że wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji udało nam się stworzyć taką mapę. Dzięki niej możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć, jak niegdyś wyglądał układ wodny miasta oraz jaką rolę pełniły rzeki w jego infrastrukturze. Mapa pokazuje też, jak na przestrzeni wieku rozwijała się Łódź.
Na mapie zaznaczony jest także szlak turystyczny łódzkich rzek. Zaznaczone są specjalne miejsca, w których można podglądać łódzkie rzeki i dziś płynące pod ziemią. W Parku Staromiejskim, przez tzw. oko śledzia możemy zobaczyć rzekę Łódkę, a w parku Kilińskiego podziemną rzekę Lamus. Możemy zatem spojrzeć na mapę, a później wyjść w miasto i obejrzeć doliny dawnych rzek oraz podziemne strumienie.