Szlakiem łódzkich rzek

Powstała kolejna mapa tematyczna Łodzi. Tym razem przedstawia ona rozmieszczenie łódzkich rzek zarówno tych współczesnych, jak i tych starszych, istniejących od początków miasta.

To jedyny projekt przedstawiający rozmieszczenie i historię zmian biegu łódzkich strumieni. Dodatkowo mapę wzbogacają archiwalne zdjęcia, przedstawiające rzeczki z początków XX wieku. Elektroniczną mapę znajdziemy na stronie www.mapa.lodz.pl oraz www.zwik.lodz.pl.

- Rzeki są jednym z ciekawszych tematów w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. Wiemy, że mamy bardzo dużo rzek i źródeł, natomiast nigdy nie potrafiliśmy tego zinterpretować na dzisiejszych mapach, dlatego ten projekt jest jednym z ciekawszych opracowań przestrzennych - mówi dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch.

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Romuald Bosakowski odwołując się do tożsamości miasta, którego potęga związana jest z bogatymi zasobami wodnymi Łodzi dodał: - Bardzo się cieszę, że wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji udało nam się stworzyć taką mapę. Dzięki niej możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć, jak niegdyś wyglądał układ wodny miasta oraz jaką rolę pełniły rzeki w jego infrastrukturze. Mapa pokazuje też, jak na przestrzeni wieku rozwijała się Łódź.

Na mapie zaznaczony jest także szlak turystyczny łódzkich rzek. Zaznaczone są specjalne miejsca, w których można podglądać łódzkie rzeki i dziś płynące pod ziemią. W Parku Staromiejskim, przez tzw. oko śledzia możemy zobaczyć rzekę Łódkę, a w parku Kilińskiego podziemną rzekę Lamus. Możemy zatem spojrzeć na mapę, a później wyjść w miasto i obejrzeć doliny dawnych rzek oraz podziemne strumienie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt