Szlakiem łódzkich rzek

Powstała kolejna mapa tematyczna Łodzi. Tym razem przedstawia ona rozmieszczenie łódzkich rzek zarówno tych współczesnych, jak i tych starszych, istniejących od początków miasta.

To jedyny projekt przedstawiający rozmieszczenie i historię zmian biegu łódzkich strumieni. Dodatkowo mapę wzbogacają archiwalne zdjęcia, przedstawiające rzeczki z początków XX wieku. Elektroniczną mapę znajdziemy na stronie www.mapa.lodz.pl oraz www.zwik.lodz.pl.

- Rzeki są jednym z ciekawszych tematów w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. Wiemy, że mamy bardzo dużo rzek i źródeł, natomiast nigdy nie potrafiliśmy tego zinterpretować na dzisiejszych mapach, dlatego ten projekt jest jednym z ciekawszych opracowań przestrzennych - mówi dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch.

Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Romuald Bosakowski odwołując się do tożsamości miasta, którego potęga związana jest z bogatymi zasobami wodnymi Łodzi dodał: - Bardzo się cieszę, że wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji udało nam się stworzyć taką mapę. Dzięki niej możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć, jak niegdyś wyglądał układ wodny miasta oraz jaką rolę pełniły rzeki w jego infrastrukturze. Mapa pokazuje też, jak na przestrzeni wieku rozwijała się Łódź.

Na mapie zaznaczony jest także szlak turystyczny łódzkich rzek. Zaznaczone są specjalne miejsca, w których można podglądać łódzkie rzeki i dziś płynące pod ziemią. W Parku Staromiejskim, przez tzw. oko śledzia możemy zobaczyć rzekę Łódkę, a w parku Kilińskiego podziemną rzekę Lamus. Możemy zatem spojrzeć na mapę, a później wyjść w miasto i obejrzeć doliny dawnych rzek oraz podziemne strumienie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt