Szlakiem powstańców styczniowych

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego młodzież z łódzkich szkół i przedstawiciele władz oraz członkowie Związku Legionistów i ich Rodzin oddali hołd powstańcom styczniowym poległym w walce z zaborcą.

fot. Andrzej Janecki
Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej upamiętnia miejsce, w którym rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku.
4 zdjęcia
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
fot. Andrzej Janecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W miejscach uświęconych krwią powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze. W Łodzi znajdują się dwa takie miejsca. Na Bałuckim Rynku wykonywano wyroki śmierci na cywilnych przywódcach powstania styczniowego. Zginął tutaj m.in. Leon Tuszyński, zastępca cywilnego naczelnika miasta Łodzi oraz członkowie żandarmerii narodowej.

Natomiast już poza granicami ówczesnej Łodzi, w lesie Grabinka, rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku. Byli wśród nich także dezerterzy z armii rosyjskiej, którzy poparli polski ruch narodowy. Wydarzenia te upamiętnia Krzyż Powstańczy u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej.

Uczniowie łódzkich szkół odbyli też niezwykły spacer po Starym Cmentarzu. Odwiedzili groby łódzkich powstańców.

- To poświęcenie i oddanie wszystkich pokoleń walczących o niepodległość jest zobowiązaniem obecnego pokolenia. To lekcja, że najwyższą wartością jest wolność i wszystkich nas obowiązuje zadanie chronienia jej – powiedział Adam Przepałkowski ze Związku Legionistów, który co roku organizuje uroczystości z okazji powstania styczniowego.

Składaniu kwiatów na nagrobkach towarzyszyła opowieść Dariusza Nowińskiego ze Związku Strzeleckiego.

- Powstanie styczniowe było pierwszym zrywem niepodległościowym, tu na terenie Łodzi. Jako młode miasto Łódź nie miała możliwości uczestniczyć w powstaniu kościuszkowskim ani powstaniu listopadowym, zatem dopiero rodziła się tu świadomość polskości. Na Starym Cmentarzu pochowani są zarówno polegli i weterani powstania, jak i osoby cywilne, które wspierały tych, którzy ruszyli do boju – mówił Dariusz Nowiński.

Uczestnicy spaceru odwiedzili m.in. zbiorowy grób powstańców z okolic Łodzi, z nagrobkiem autorstwa wybitnego rzeźbiarza Wacława Konopki, a także mogiłę weteranów powstania styczniowego. Byli wśród nich i tacy, którym udało się dożyć, nawet do lat 30. XX wieku mieli, więc możliwość powitać wolną Polską.

Wiązanka od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej spoczęła na grobie małżeństwa Marii i Konstantego Piotrowiczów – najsłynniejszych uczestników łódzkich działań powstańczych. W historii zapisał się czynny udział, niespełna 23-letniej ziemianki Marii Piotrowiczowej, kosynierki, która zginęła 24 lutego 1863 r., w bitwie pod Dobrą. Grób wieńczą repliki kos. Nieopodal pochowany jest  Anastazy Bitdorf,  setnik kosynierów.

Znicze w żółto-czerwonych barwach postawiono również na grobie Andrzeja Rosickiego, prezydenta Łodzi z czasów powstania styczniowego.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt