Festyn co roku odbywa się w parku im. Słowackiego, gdzie młoda Faustyna dostąpiła pierwszych objawień. Mieszkała wówczas w domu wuja przy ul. Krośnieńskiej i pracowała, najpierw jako pomoc domowa u tercjanek franciszkańskich, a później w prywatnym domu przy ul. Abramowskiego.
W pierwszym objawieniu, którego doznała podczas ludowej zabawy w parku, miała otrzymać polecenie wstąpienia do zakonu. Wyruszyła za swoim powołaniem do Warszawy, gdzie zrealizowała swój cel, mimo początkowych trudów i odmów ze strony wielu zgromadzeń. W swoim duchowym życiu dostępowała licznych objawień i doświadczeń nadprzyrodzonych, które opisała rodzaju pamiętnika, zwanego dziś "Dzienniczkiem". W wizjach przeważnie otrzymywała przesłanie głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu.
Piknik organizowany w Łodzi, przez parafię św. Faustyny Kowalskiej jest zabawą rodzinną. W tym roku w programie znalazły się pokazy cyrkowe, zabawy dla dzieci oraz koncert zespołu „Duval”.
W spotkaniu brała udział sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko, a ze sceny odczytano pozdrowienia od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
- Rzetelne poszukiwanie prawdy o Bogu i człowieku jest dla każdego chrześcijanina sensem życia i szukaniem w nim swojego miejsca. Uczestnicy festynu w tym poszukiwaniu idą śladem świętej Faustyny. To ona jest „iskrą”, z której płonie ogień miłosierdzia – napisała prezydent Łodzi nawiązując do hasła tegorocznego festynu „Z ciebie wyjdzie iskra”.
Po festynie odbyło się przejście do Archikatedry Łódzkiej, gdzie biskup-senior Władysław Ziółek powierzył Łódź i jej mieszkańców opiece patronki. Zaznaczył, że nieprzypadkowo droga Faustyny przebiegła przez Łódź. Życie mieszkańców robotniczego miasta wypełniała ciężka praca i walka o podstawowy byt najbliższych. Tym bardziej stęsknieni byli słów o Bożym Miłosierdziu i potrzebowali duchowego pokrzepienia.
Jak co roku łodzianie modlili się o opatrzność nad miastem, a na koniec uroczystości podzielili symbolicznymi „chlebkami miłosierdzia”.
Faustyna stała się patronką w 2005 r. Ku jej pamięci przed parafią św. Faustyny Kowalskiej stanął pomnik – fontanna. W mieście są dwa miejsca szczególnego kultu Jezusa Miłosiernego i św. Siostry Faustyny: kościół i parafia pod jej wezwaniem oraz kościół i parafia pw. Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie.
W parku Słowackiego zwanym „Wenecją” stoi również krzyż upamiętniający pierwsze Wojskowe Misje Święte w Łodzi. Obok krzyża ustawiono głaz polny, na którym wyryto tekst:
„W 1924 roku w tym miejscu 19-letnie Helena Kowalska po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu.”