Sztuka filmowa i biznes. W Łodzi rozpoczęło się Animarkt Stop Motion Forum

Warsztaty z mistrzami filmowych profesji, dyskusje, goście związani z takimi produkcjami jak „Pinokio” Guillermo Del Toro, „Kurier Francuski” Wesa Andersona, „Ratatouille” Brada Birda, „Kubo i dwie struny” Travisa Knighta. Konsultacje z najbardziej decyzyjnymi osobami w branży, czy szansa na pracę w Oscarowym studio. Od wtorku, 7 grudnia, za sprawą ANIMARKT Stop Motion Forum, Łódź na 5 dni stanie się światową stolicą animacji poklatkowej.

Organizowane po raz szósty ANIMARKT Stop Motion Forum to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w branży animacji stop motion na świecie. Twórcy, także ci początkujący, mają szansę nawiązać kontakty branżowe oraz zaprezentować swoje portfolio przedstawicielom renomowanych studiów filmowych. To właśnie w Łodzi początek mają wybitne dzieła sztuki filmowej i międzynarodowe kariery.

Uczestnicy ANIMARKT Stop Motion Forum to reprezentanci wielu krajów. W tym roku mamy gości Hiszpanii, Czech, Wenezueli, Chorwacji, Portugalii czy Argentyny. To niesamowite, że animacja łączy ze sobą cały świat, którego centrum, przynajmniej przez najbliższe 5 dni, będzie w Łodzi – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron z MOMAKIN, organizatorka ANIMARKT.

W tym roku Forum odbędzie się w formule hybrydowej. Warsztaty, konsultacje a także otwarty dla szerokiej publiczności cykl – ANIMARKT After Hours, odbędą się stacjonarnie. Jednak dla tych, którzy nie mogą pojawić się w Łodzi organizatorzy przygotowali kilkanaście wydarzeń streamowanych online.

Długo zastanawiałyśmy się nad formą tegorocznego Forum. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną zdecydowałyśmy, że ANIMARKT odbędzie się hybrydowo – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN. Zeszłoroczne doświadczenie w organizacji Forum online przekonało nas, że nasza obecność w sieci to duże ułatwienie dla uczestników, którzy nie mogliby pozwolić sobie na przyjazd z drugiego końca świata. Za pomocą specjalnej platformy internetowej będą mogli się z nami połączyć i brać udział w wydarzeniu – dodaje.

Program wydarzenia składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING i BUSINESS. W ramach MASTERS odbędą się między innymi trzy lekcje mistrzowskie. Jedną z nich poprowadzą Jim Capabianco i Kat Alioshin – odpowiedzialni za produkcję pełnometrażowego „The Inventor”, opowiadającego o życiu Leonarda da Vinci. Jim Capobianco to nominowany do Oscara scenarzysta, związany z Walt Disney Animation Studio przy „Królu Lwie”, a następnie z Pixar Animation Studios, gdzie miał wpływ na losy wielu animacji, w tym na takie kinowe przeboje jak „Ratatouille” „Toy Story 2” czy „Finding Nemo”. Z kolei Kat Alioshin pracowała jako członek ekipy filmowej przy „The Nightmare Before Christmas” oraz „Koralina i tajemnicze drzwi”. Lekcja mistrzowska „„Jak sprawić by działało? Omówienie praktycznego podejścia do modelowania i oświetlenia w produkcji poklatkowej” będzie spotkaniem z Adamem Jonesem – współtwórcą poklatkowych projektów „Koralina i tajemnicze drzwi” czy „Kubo i dwie struny” oraz z Susanną Jerger, która odpowiadała za miniaturowe plany zdjęciowe do najnowszego filmu Wesa Andersona „Kurier Francuski”. Oboje pracują przy „Pinokiu” w reżyserii Guillermo Del Toro, który ma wejść do kin w 2022 roku. Mistrzowskie warsztaty z animacji postaci poprowadzi Marcos Valin, który pracuje głównie przy filmach pełnometrażowych, współpracując z Timem Burtonem, Wesem Andersonem czy Travisem Knightem. Kolejny z warsztatów – dla młodych twórców chcących poznać sposoby efektywnego poszukiwania producenta do swoich projektów przygotowuje Zofia Jaroszuk, która na co dzień pracuje dla nagradzanego studia Animoon i pełni obowiązki producenta oraz kierownika produkcji. Temu tematowi poświęcony będzie również panel dyskusyjny. O współpracy między twórcą a producentem mówić będą: Gábor Osváth (członek European Film Academy, założyciel studiów Filmfabriq i Boddah), Jean-François Le Corre (producent „Memorable”, założyciel studia Vivement Lundi!).

Dla twórców przygotowujących się do realizacji filmu szczególnie interesująca jest sekcja PITCHING, w której mają szansę na nagrody, umożliwiające rozwój ich  projektów. Na najlepszych czekają: voucher o wartości 60 000 złotych do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), 2000 euro do wydania na produkcję w jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej, rezydencja artystyczna w argentyńskiej Unquillo czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2022 roku.

Jako że ANIMARKT to spotkanie sztuki filmowej z biznesem, szczególne miejsce w programie zajmuje właśnie sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w jej ramach odbędzie się Talents’ Fair – nowy punkt programu ANIMARKT. Przegląd portfolio przybliży młodym twórcom system selekcji pracowników w studiach filmowych. Rozmowy poprowadzą: Becky Perryman ze Strange Beast (współtworzyli „The Headspace Guide to Sleep and Headspace Guide to Meditation” z Netflixem), Erika Forzy z Passion Animation (twórcy między innymi postaci zespołu Gorillaz) czy Dorien Schetz z Beast Animation  (odpowiedzialni za produkcję nagradzanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Oh Willy...” czy średniometrażowy „This Magnificent Cake”).

Program ANIMARKT to także „Ask the Expert” oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali „Show me your project” czy blok „Meet your partner” w tym roku nastawiony na dialog chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

ANIMARKT DLA KAŻDEGO!

Spotkania z animacją czeską, grecką i zaangażowaną – tegoroczna edycja Forum to również  ANIMARKT After Hours, czyli trzy otwarte i bezpłatne projekcje poprzedzone wstępem. Wszystkie odbędą się w Pop’n’Art przy placu Wolności. We wtorek, 7 grudnia, o g. 20.00 rozpocznie się projekcja osiem greckich animacji poklatkowych wybranych przez TAFF Festival z wprowadzeniem Anastasii Papadopulou. W środę o tej samej porze spotkanie z czeską animacją i kolejnych siedem tytułów. W czwartek natomiast w ramach działań Stowarzyszenia „Otwarte klatki” publiczność spotka się z Tobiasem Fouracrem, reżyserem animacji „Safe Ralph” i z jej bohaterem – doświadczalnym królikiem Ralphem, używanym do testów.

Szczegółowe informacje na temat warunków udziału we wszystkich wydarzeniach znaleźć można na stronie www.animarkt.pl.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt