Sztuka i ekologia. Włoski artysta rezyduje na Bałutach

Zmiana codziennych przyzwyczajeń, nadawanie drugiego życia zużytym przedmiotom i sztuka w przestrzeni publicznej – to wszystko sprawia, że w mieście można żyć lepiej, bardziej ekologicznie – przekonuje Carne, włoski artysta, działający w przestrzeni Bałut w ramach programu rezydencji artystycznych Prezydent Miasta Łodzi.

Pochodzący z Włoch Carne jest nie tylko artystą wizualnym, ale też ekoaktywistą, od dekady prowadzącym we współpracy z europejskimi uniwersytetami badania nad łańcuchami dostaw i rolnictwem ekologicznym.
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Do Łodzi przyjechał na zaproszenie Fundacji Urban Forms i Bałuckiego Ośrodka Kultury, w ramach miejskiego programu rezydencji artystycznych. W wyniku tej współpracy powstaną trzy nowe murale, inspirowane ekologicznymi wyzwaniami współczesnego świata, a mieszkańcy Bałut wezmą udział w ekowarsztatach.

Pochodzący z Włoch Carne jest nie tylko artystą wizualnym, ale też ekoaktywistą, od dekady prowadzącym we współpracy z europejskimi uniwersytetami badania nad łańcuchami dostaw i rolnictwem ekologicznym. Jak sam deklaruje ekopodejście jest częścią jego życia, ale też twórczości.  W projektach takich jak „Nation of Ruins” czy „Minimal Vandalism” odnosi się do tematyki porażki systemu ekonomicznego czy zniszczenia bioróżnorodności.

Bardzo zależy nam na tworzeniu wokół Bałuckiego Ośrodka Kultury społeczności mieszkańców świadomych ich wpływu na otoczenie, stąd wątki ekologiczne w programie naszych codziennych działań – podkreśla Monika Kamieńska, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury. – Propozycja Urban Forms, by w ramach miejskiej rezydencji artystycznej zaprosić Carne do Łodzi, wpisała się znakomicie w nasz sposób myślenia o miejskiej ekologii – dodaje. 

Carne stworzy mural inspirowany tematyką ekologiczną na ścianie Centrum Twórczości „Lutnia” Bałuckiego Ośrodka Kultury. Ale to niejedyne działanie artystyczne w ramach projektu.

– Do współpracy zaprosiliśmy też łódzkich twórców: Barbarę Olejarczyk i Adama Szczęsnego. Ich prace już wkrótce będzie można zobaczyć na budynku „Wyspy Kultury” – dodaje Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Urban Forms.

Barbara Olejarczyk to artystka malarka, projektantka graficzna i aktywistka miejska, w swoich działaniach skupiająca się na naturze, człowieku i miejscu. Maluje murale społecznie zaangażowane, angażując do ich tworzenia lokalną społeczność. Z kolei Adam Szczęsny to artysta wizualny, który w pracy twórczej w przestrzeni publicznej nie ogranicza się do jednego stylu czy tematyki. Wszystkie murale będą gotowe do końca sierpnia. Już teraz natomiast organizatorzy ekorezydencji zapraszają mieszkańców Bałut na ekowarsztaty artystyczne w Ośrodku Terenowym „Wyspa Kultury", mieszczącym się przy ul. Stawowej 28, w siedzibie XLII Liceum Ogólnokształcącego. W najbliższy piątek o g. 12.00 dowiedzieć się będzie można więcej na temat domowej ekologii i poćwiczyć twórcze przekształcanie niepotrzebnych już przedmiotów.

– Projekt zakończymy piknikiem artystycznym, który odbędzie się na początku września w Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Planujemy też debatę, dotyczącą związków sztuki miejskiej i ekologii, na którą zapraszamy już dziś – zapowiada Teresa Latuszewska-Syrda.

Organizator: Fundacja Urban Forms

Partnerzy: Bałucki Ośrodek Kultury, XLII Liceum Ogólnokształcące, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Zadanie „Eko rezydencja artystyczna. Murale, warsztaty i debata artystyczna na terenie działania Bałuckiego Ośrodka Kultury zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi”.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt