Powitaj dzień w parku Źródliska
Na poranny spacer można wybrać się do parku Źródliska, położonego w obrębie ul. Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej i Piłsudskiego. Założony w 1840 r., wraz ze Źródliskami II, tworzył jeden kompleks parkowy nazywany Ogrodem Spacerowym lub Ogrodem Angielskim. Do roku 1875 pozostawał jedynym parkiem miejskim! Spacer w tym miejscu to czysta przyjemność – ozdabiają go altany, malownicze alejki oraz wiekowe dęby, pomniki przyrody. Jeśli zapragniemy chwilę odpocząć i wstąpić na kubek gorącej kawy lub herbaty, tuż obok parku, na piętrze Palmiarni, znajduje się kawiarnia, czynna w tygodniu od godziny 12:00, a w weekendy już od 10:00. W menu poza ciepłymi napojami znajdziemy słone i słodkie przekąski, sałatki, desery i koktajle.
Egzotyczne rośliny w łódzkiej Palmiarni w parku Źródliska
Skoro wstąpiliśmy na małe co nieco do Palmiarni (al. Piłsudskiego 61), warto zostać na dłużej i zwiedzić jedyne takie miejsce w województwie. Najstarsze egzotyczne rośliny sięgają pamięcią czasów fabrykantów i liczą ponad 150 lat! Wśród ponad 4 000 okazów znajdziemy, poza palmami, storczyki, bromelie, begonie, paprocie czy krotony. Wystawa została podzielona na trzy pawilony – śródziemnomorski, tropikalny oraz kolekcję kaktusów. Palmiarnia zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11:00–18:00, w sobotę i w niedzielę oraz dni świąteczne w godzinach 10:00–18:00. Kasy biletowe czynne są do godziny 17:30.
Smaki z całego świata w Monopolis
Niedaleko parku i Palmiarni czeka na nas Monopolis (ul.Kopcińskiego 62), gdzie spróbujemy smaków całego świata, od kuchni włoskiej po japońską. W pasażu nie zabrakło też kawiarni i piekarni, jeśli potrzebujemy tylko drobnej przekąski. Samo miejsce jest równie ciekawe – mieści się w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym Monopolu Wódczanego, trzecim co do wielkości po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Historię poznamy lepiej dzięki wystawie pt. „Monopol. Alchemia Produkcji”, działającej od 24 maja 2021r., poświęconej działalności i pracownikom zakładu. Wyjątkowo oryginalnym fragmentem wystawy jest biuro urządzone i według standardów obowiązujących w Polmosie w latach świetności. Wystawa liczy ponad 200 eksponatów i dostępna jest bezpłatnie dla każdego gościa Monopolis.
Kompleks Monopolis mieści się w dawnej siedzibie Monopolu Wódczanego
Co robić wieczorem w Łodzi?
Przed snem warto zadbać o relaks. Nasza propozycja to czas przy tężni. W Łodzi działa kilkanaście takich obiektów w parkach i na osiedlach. Tężnie zrobione są z gałązek tarniny, po których spływa solanka, dzięki warunkom atmosferycznym wytwarza się wokół nich zdrowotna mgiełka solankowa. Ten wyjątkowy mikroklimat sprzyja zdrowiu! Gdzie ich szukać? Znajdziemy je m.in. w parku Podolskim, w parku Źródła Olechówki, w parku Widzewska Górka, w pasażu Abramowskiego, przy Czajkowskiego 14 oraz przy szkole podstawowej między ulicą Balonową 1 a MOSiR-em.
Tężnia solankowa w parku Podolskim jest miejscem spotkań towarzyskich okolicznych mieszkańców