Szybko postępują prace na budowie łódzkiego hospicjum

W Łodzi powstaje pierwsze hospicjum stacjonarne – jedyna tego typu placówka w całym województwie, realizowana przez Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie.

fot. Radosława Żydowicz
W Łodzi powstaje pierwsze hospicjum stacjonarne – jedyna tego typu placówka w całym województwie, realizowana przez Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie.
7 zdjęć
fot. Radosława Żydowicz
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

W połowie ub. roku zabrakło środków i prace w dawnym budynku szkoły przy ul. Pojezierskiej 45/51, gdzie powstaje hospicjum, zostały wstrzymane. Teraz dzięki wsparciu z funduszy unijnych oraz z budżetu obywatelskiego roboty ruszyły pełną parą i zachodnie skrzydło obiektu jest już w fazie wykończenia.

- Chcielibyśmy poinformować łodzian o postępach prac przy tworzeniu tej ważnej i niezbędnej placówki medycznej, która jest naszym wspólnym celem i domem dla wielu ciężko chorych ludzi, dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony władz i mieszkańców – powiedziała prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz. - Dążymy do otwarcia pierwszego w Łodzi hospicjum stacjonarnego dla dorosłych oraz oddziału dziennej opieki paliatywnej, co oznacza 50 kolejnych miejsc opieki dla osób potrzebujących. Ponadto, docelowo palcówka będzie również dostępna dla innych pacjentów onkologicznych, osób korzystających z poradni specjalistycznej i pensjonariuszy domu dziennego pobytu.

Urząd Marszałkowski w ramach RPO przekazał na ten cel 11 mln zł, co pozwoli na dokończenie prac i wyposażenie ośrodka. Budynek przy ul. Pojezierskiej przekazało miasto, a z budżetu obywatelskiego przeznaczono dla hospicjum kwotę 1,3 mln zł. Budowę wspierają również mieszkańcy Łodzi i województwa, którzy przekazują 1% proc. swojego podatku, a są również darowizny i materiały budowlane od sponsorów.

- Tam, gdzie kończy się opieka instytucjonalna służby zdrowia potrzeba ludzi wielkiego serca, którzy podjęli starania o stworzenie hospicjum stacjonarnego, którego dotąd w Łodzi nie mieliśmy – podkreślił wiceprezydent Adam Wieczorek.

W części budynku trwają już prace wykończeniowe, instalacyjne i montażowe, a w skrzydle wschodnim remont dopiero się zaczyna. Tempo prac jest jednak bardzo szybkie i jeśli tak dalej pójdzie placówka będzie mogła rozpocząć działalność już za rok.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt