TAK PIĘKNIE BYŁO NA PIERWSZYM SPOTKANIU RODZINY Z DZIEWCZYNKĄ Z DOMU DZIECKA

Gwiazdeczka na zdjęciu ma roczek i mieszka w jednym z łódzkich domów dziecka. Ale mamy nadzieję, że już niedługo, bo kilka tygodni temu poznała swoją rodzinę zastępczą. Jej znalezienie wcale nie było pewnikiem, bo nasza kruszynka jest dzieckiem z trudną historią zdrowotną. Sympatia rodziców zastępczych do maleństwa po przejściach okazała się jednak dużo większa niż obawy związane z chorobą dziecka i jej konsekwencjami.

To zdjęcie zrobiliśmy podczas zapoznania maleństwa z jego nową rodziną. Pierwsze spotkanie wywołuje zwykle ogrom emocji w nas wszystkich: w dziecku, kandydatach na rodzinę, ale też w wychowawczyniach z placówek i opiekunkach z pogotowi rodzinnych, które na co dzień opiekują się tym konkretnym dzieckiem.

Rodziny zastępcze z innych powiatów, które nawiązują z nami współpracę, zawsze dopytują, czy przed przyjęciem dziecka do domu będzie można je poznać, a jeśli tak, to jak będzie przebiegać takie zapoznanie.

Większość zgłaszających się do nas rodzin ma szansę poznać (podczas wielokrotnych spotkań) dziecko lub rodzeństwo, które ma z nimi zamieszkać. Wyjątkiem są sytuacje, gdy rodzina decyduje się stworzyć dom dla dziecka z interwencji lub pozostawionego po narodzinach w szpitalu. We wszystkich pozostałych przypadkach umawiamy się na zapoznanie w placówce (domu dziecka, pogotowiu opiekuńczym) lub dotychczasowej rodzinie zastępczej (zwykle pełniącej rolę pogotowia rodzinnego).

Najpierw kandydaci na rodzinę poznają historię rodzinną i medyczną dziecka, a później jest wreszcie czas na osobiste spotkanie. Czasami dzieci na widok nieznajomych chowają się za drzwiami. A bywa i tak, że z powodu zaburzeń więzi rzucają się na nowo poznaną osobę z okrzykiem „kocham cię”. Żaden z tych scenariuszy nie oznacza, że rodzina zrezygnuje.

A jak było tym razem? Młoda dama ze zdjęcia początkowo była nieco nieśmiała i ostrożna. Ale po pewnym czasie poczuła się bezpiecznie i zaufała „przybyszom”. Najpierw podała jedną rączkę pani, a po chwili drugą panu. I tym sposobem całkowicie ich zauroczyła.

Od kilku tygodni rodzice zastępczy przyjeżdżają do niej na kolejne spotkania, zwykle ze swoimi dziećmi biologicznymi. Są u nas mile widziani także w soboty i niedziele. A ponieważ mają do pokonania około 400 km w jedną stronę, to zostają w Łodzi na noc lub nawet na 2 noce. Bezpłatny nocleg w Centrum Terapii Cukinia zapewnia im Fundacja Gajusz, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

A my już złożyliśmy odpowiedni wniosek do sądu i czekamy na postanowienie. Jak tylko sąd je wyda, to rodzina zastępcza przyjedzie po swoją maleńką dziewczynkę i zacznie się dla nich wszystkich nowy etap życia. A dopóki decyzja nie zapadnie, to rodzina kontynuuje wycieczki do Łodzi. Trzymamy kciuki, by jak najszybciej mogli wreszcie zamieszkać razem!

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt