„Tam i z powrotem” to jedna z pierwszych, obcojęzycznych tras spacerowych w aplikacji mobilnej.

W Łodzi powstała pierwsza w Polsce trasa spacerowa w aplikacji geolokacyjnej Tropiciel w trzech językach. Po polsku, ukraińsku i angielsku. Jest całkowicie darmowa. Sfinansowana z grantu miejskiego.

W Łodzi powstała pierwsza w Polsce trasa spacerowa w aplikacji geolokacyjnej Tropiciel w trzech językach. Po polsku, ukraińsku i angielsku

- Po raz pierwszy zostały zaprezentowane dwie trasy po angielsku i ukraińsku z lektorami, zdjęciami oraz ponad 40 lokalizacjami miejskimi w centrum. To kolejny łódzki pomysł na promocję miasta i kultury; jesteśmy przekonani, że jest to jedno z pionierskich działań tego tupu w Polsce. Spacery mogą być wirtualne i zachęcać do przyjazdu do Łodzi, ale są także dedykowane ukrainojęzycznym i anglojęzycznym turystom będącym w Łodzi oraz mieszkańcom, by mogli poznawać miasto - opowiada o projekcie przedstawiciel Wydziału Kultury UMŁ Sławomir Macias.

Chcemy pokazać, że w Łodzi jesteśmy kreatywni i nowatorscy, to jedna z pierwszych jeśli nie pierwsza taka trasa w telefonie w trzech językach. Narzędzie dla ŁOT, pomoc dla turystów i mieszkańców miasta, dla których językiem ojczystym jest język angielski lub ukraiński.

- Stworzenie w aplikacji Tropiciel (prosty w obsłudze, darmowy i ogólnodostępny, mobilny przewodnik) dwóch tras edukacyjno-kulturowych w języku ukraińskim i angielskim jest świetnym sposobem na rozwiązywania problemów/zaspokajania potrzeb grupy docelowej. Obcokrajowcy, decydujący się na pozostanie w Polsce na pobyt stały, będą łatwiej integrować się z polskim społeczeństwem, jeśli będą znać historię, kulturę i wartość otoczenia, w którym przebywają (miasta, osiedla, ulicy...). Pozwoli im to na lepsze zrozumienie specyfiki kulturowej nowej, małej ojczyzny  - mówi koordynator projektu Olga Legczylina.

- Trasy w aplikacji Tropiciel wprost nawiązują do tradycji wielokulturowej Łodzi, co naszym zdaniem jest bardzo ważne dla obcokrajowców, którzy w ten sposób od samego początku mogą poczuć się ważnym elementem wielonarodowego społeczeństwa miasta. Jako że największą obecnie mniejszością są osoby pochodzące z Ukrainy, oczywiste dla nas jest zaproponowanie stworzenia tras edukacyjno-kulturowych w języku ukraińskim. Jednak współczesna Łódź to także mieszkający tu i pracujący Hindusi, Turcy, Hiszpanie, Nepalczycy, Anglicy... Możemy właściwie znaleźć tu także przedstawicieli każdej europejskiej nacji, stąd uważamy że równie ważne jest stworzenie tych tras w języku angielskim jako języku międzynarodowy - dodaje Michał Rzepnikowski, prezes firmy eDialog.

- Działania nakierowane na integracje mniejszości i podkreślanie wielokulturowego charakteru naszego miasta są bardzo ważnymi działaniami na rzecz rozładowywania ewentualnych problemów narodowościowych. Realizacja projektu przyczyni się również do zwiększenia świadomości o zasobach kultury, atrakcjach turystycznych społeczności lokalnej jako elementu budowania świadomości i dumy z bycia mieszkańcem Łodzi. Trasy w aplikacji Tropiciel są przeznaczone nie tylko dla każdego obcokrajowca mieszkającego w Łodzi, ale dla każdego łodzianina - mieszkańca w wieku od lat 10, kto zarówno interesuje się, jak i dopiero rozpoczyna swą przygodę z historią i turystyką. Trasy mogą być wykorzystywane do turystyki indywidualnej, rodzinnej, w wycieczkach szkolnych (dedykowane np.: dzieciom ukraińskim uczęszczającym do polskich szkół), do konkursów - komentuje prezes ŁOT Tomasz Koralewski.

Z bezpłatnej aplikacji Tropiciel i z dostępnych w niej tras może skorzystać każdy użytkownik smartfona.

Więcej informacji: https://www.geotropiciel.pl/

 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt