Teatr Nowy świętuje jubileusz 70-lecia. Jakie atrakcje znalazły się w programie obchodów?

Obecny sezon teatralny jest niezwykle ważny dla wszystkich, którym dzieje Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka nie są obojętne. 12 listopada br. upłynie równo 70 lat od premiery Brygady Szlifierza Karhana Vaška Kani, która dała początek działalności Teatru Nowego, początkowo w siedzibie przy ul. Przejazd 34 (obecnie Tuwima) a potem przy ul. Więckowskiego 15.

Teatr Nowy prezentuje program obchodów swojego 70-lecia
Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
3 zdjęcia
Teatr Nowy prezentuje program obchodów swojego 70-lecia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Po 70 latach od powstania Teatr Nowy – i w tym być może tkwi jego fenomen –  jest ciągle nowy właśnie. Niezmiennie, zgodnie z wolą swoich ojców założycieli, jest teatrem współczesnym zaangażowanym społecznie i światopoglądowo, teatrem wyrastającym z niezgody na zastaną rzeczywistość. Jednak forma, w jakiej przejawia się ta niezgoda, zmienia się na przestrzeni lat. Teatr od 70 lat konsekwentnie jest teatrem poszukującym, teatrem, który (to też dziedzictwo Kazimierza Dejmka) może mniejszą wagę przywiązując do eksperymentów formalnych, nieustająco poszukuje nowych treści. Paradoksalnie często sięgając po bardzo stare dramaty, szuka nowych sposobów skutecznego nawiązania z widzem dialogu o tym, co najważniejsze. Mam nadzieję, że tę nowość spojrzenia zachowa Nowy przez kolejne lat 70 lub dłużej. – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta.

Program obchodów przewiduje m.in. dwie premiery oraz cykl wydarzeń okołoteatralnych.

Już w końcu marcu odbędzie się premiera spektaklu Jarosława Murawskiego – „Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” (na podstawie sztuki Alojzego Felińskiego) w reżyserii Agaty Puszcz.

 - Romans Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną to być może najsłynniejsza i najtragiczniejsza historia miłosna w polskich dziejach. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie , kim tak naprawdę była Barbara. Rozpustną uwodzicielką, która omotała wokół palca polskiego władcę i wyniosła do chwały ród Radziwiłłów? Tragiczną kochanką, wykreowaną przez  romantycznych poetów i malarzy i gnębioną przez okrutną Bonę? Czy może zwykłą dziewczyną, przez niebezpieczną miłość wplecioną w tryby wielkiej Historii? „Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” to opowieść o tym, że nikt z nas nie ma wpływu na to, jak zostanie zapamiętany. To historia o Barbarze ulepionej z mieszaniny faktów i sensacji i będącej przede wszystkim wytworem wyobraźni – i to męskiej wyobraźni, bo to głównie mężczyźni przez wieki spisywali i tworzyli Historię. To także political fiction, w którym zadajemy pytanie jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby dynastia Jagiellonów nie wymarła, a Rzeczpospolita nadal była monarchią – mówi reżyserka, Agata Puszcz.

Na połowę listopada planowana jest premiera spektaklu ”Uciechy Staropolskie” w reż. Darii Kopiec. - Jubileusz 70 - lecia Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka skłonił nas do zmierzenia się z najwybitniejszymi spektaklami jakie zaistniały  na jego scenie. Jednym z nich były “Uciechy staropolskie” właśnie w reżyserii i opracowaniu dramaturgicznym Kazimierza Dejmka, współtwórcy, dyrektora a dzisiaj patrona  naszej sceny – mówi Krzysztof Dudek, dyrektor Nowego. .Spektakl powstanie pod artystyczną opieką Macieja Wojtyszki, nowego dyrektora artystycznego Teatru. - - Przedstawienie we  współczesnej reżyserii i w nowym dramaturgicznym układzie będzie próbą konfrontacji z dejmkowską tradycją sceniczną, z całym jej bagażem teoretycznych założeń oraz estetycznych rozwiązań – mówi Maciej Wojtyszko, który jednocześnie dodaje, że dobrze funkcjonujący teatr potrzebuje 3 rzeczy: spokoju, ważnych rozmów w bufecie i wielu premier.

Oprócz tych ostatnich jubileusz uświetnią interesujące wydarzenia pozasceniczne. Będą to m.in. „Historie prywatne” – ruszający właśnie projekt wspomnieniowy realizowany we współpracy z ,„Dziennikiem Łódzkim” Organizatorzy zapraszają w nim łodzian – widzów oraz ludzi związanych z Teatrem Nowym – do podzielenia się swymi wspomnieniami dotyczącymi historii sceny przy Więckowskiego. Materiały zbierane w ramach tej akcji prezentowane będą sukcesywnie na łamach gazety oraz specjalnej podstronie, na której zamieszczone zostaną zebrane opowieści. Również od dziś  można oglądać wystawę zdjęć„Teatr Kazimierza Dejmka w obiektywie Jerzego Neugebauera” – Fotografie aktorów i przedstawień prezentowane na wystawie pochodzą z lat 1958-1961 oraz 1974-1979. Ekspozycję można zwiedzać do 15 grudnia godzinę przed spektaklami lub po uprzednim umówieniu w Dziale Marketingu i Obsługi Widzów, nr tel. 42 633 93 53.

Kierownictwo teatru nawiązało współpracę z TVP3, której efektem ma być film o Kazimierzu Dejmku zrealizowany przez red. Krystynę Piaseczną.

Prezydent Piątkowski zwraca także uwagę na dwa jesienne wydarzenia organizowane wspólnie z Katedrą Dramatu i Teatru UŁ, które mają szansę uzyskać rangę ogólnopolskich - listopadowe seminarium poświęcone Kazimierzowi Dejmkowi oraz październikową konferencję „Dyrektor przychodzi, dyrektor odchodzi… O sytuacjach przejścia w teatrze".

- Kazimierz Dejmek trzykrotnie obejmował kierownictwo łódzkiej sceny, spędził w Nowym w sumie 13 lat i była to bardzo szczęśliwa dla łódzkiej kultury trzynastka. Seminarium da szansę przypomnienia tego okresu oraz samej postaci patrona teatru. Z kolei tryb, zasady, procedury dokonywania zmian kierownictwa w teatrach od zawsze budzą w środowisku silne kontrowersje. Konferencja „O sytuacjach „przejścia” (nie tylko) w polskim teatrze"  będzie okazją do przyjrzenia się temu zagadnieniu w ujęciu historycznym i praktycznym, być może, mam nadzieję, także okazją do twórczej dyskusji i wypracowania nowych rozwiązań. Bardzo na to liczę – dodaje Piątkowski, który jednocześnie wyraża nadzieję, że jubileusz uświetni przyznanie Nowemu "Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis".  

Szczegółowy program obchodów znaleźć można na stronie teatru.

Organizatorzy obchodów proszą jednocześnie wszystkich byłych pracowników Teatru o kontakt pod adresem obchody@nowy.pl, lub nr telefonu 42 633 93 53.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt