Teatralna Karuzela pod hasłem "Kto Ty jesteś?"

27 maja rozpocznie się VII Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. Hasłem tegorocznej edycji jest pytanie postawione przez Władysława Bełzę w wierszu "Katechizm polskiego dziecka" - Kto Ty jesteś?. Odpowiedzi na to i inne pytania poszukiwać będziemy w trakcie festiwalowych wydarzeń, m.in. spektakli, warsztatów, debat, pokazów filmowych, wystaw i koncertów.

- Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że Teatralna Karuzela to jest jeden z tych festiwali, na które się czeka, to festiwal który wprowadza coś niezwykłego i fantastycznego zarówno dla młodszych widzów, jak i dla widzów starszych. Angażowanie uczestników poprzez liczne warsztaty, zajęcia i wydarzenia wyzwala pewną energię i dlatego ludzie lubią ten festiwal. Zachęcam łodzian do oczekiwania na 27 maja i uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach – mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Tegoroczna edycja poruszy tematykę tożsamości i relacji międzyludzkich, współczesnego patriotyzmu oraz tradycji. W programie znajduje się 14 spektakli z Polski i Europy. Inscenizacje są próbą nieoczywistej odpowiedzi na pytanie zadane w haśle festiwalu i stanowią okazję do dyskusji o historii i teraźniejszości. Wśród gości europejskich pojawią się: Teatr TAMTAM z Holandii, Teatr Act2 z Francji oraz Teatr Karlsson Haus z Rosji. Wydarzenia prezentowane w ramach festiwalu nawiązywać będą także do obchodów Stulecia Awangardy. 

Miasteczko festiwalowe powstanie w parku im. H. Sienkiewicza, w okolicy rewitalizowanej fabryki „Wigencja”, która w przyszłości stanie się siedzibą Teatru Pinokio i Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. Centralnym punktem miasteczka będzie kopuła sferyczna przygotowana we współpracy z mieszkańcami oraz Fundacją Transformacja.

Festiwal jest współfinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Budżet wynosi ok. 400 000 zł.  Festiwal potrwa od 27 maja do 3 czerwca br.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt