Teatralnie i muzycznie. Startuje OFF-Północna

Przejmująco i kontrowersyjnie? A może lżej i z komediowym zabarwieniem? Dla miłośników wszelkich odcieni teatru offowego i małych form wokalno-aktorskich propozycję ma Teatr Muzyczny w Łodzi.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Zapraszamy na drugą edycję Festiwalu OFF-Północna, podczas którego spektaklom niezależnych polskich grup teatralnych towarzyszyć będą spotkania, interaktywne wykłady, rozmowy o teatrze muzycznym i offowym oraz warsztaty impro. Początek 19 lutego.

Nowy, raczkujący jeszcze festiwal, pozwala Teatrowi Muzycznemu rozszerzyć ofertę o repertuar niekomercyjny i zaprezentować łódzkiej publiczności na jednej scenie produkcje niezależnych grup z całego kraju: sześć spektakli, w tym dwie premiery.

Program festiwalu z jednej strony prezentuje interesujący przekrój tendencji we współczesnym polskim teatrze muzycznym i offowym, z drugiej zaś, daje możliwość wybrania spośród lżejszych i bardziej wymagających propozycji – zapowiada Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca festiwalu i jego koordynator. – To, co łączy je wszystkie, to aktualność poruszanych tematów i nowoczesna muzyczna forma  – podkreśla.  

W programie tegorocznej edycji znalazł się głośny już spektakl, którego scenariusz powstał na podstawie postów, komentarzy i memów internetowych hejterów. Przedstawienie „Trololo – przesłania najjaśniejsze” Małgorzaty Wojciechowskiej i Macieja Zakrzewskiego, wyróżnione nagrodą TUKAN OFF na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej zobaczymy pierwszego dnia festiwalu – 19 lutego.

Festiwalowa publiczność zobaczy też „Straty/Nadmiary” (20 lutego) na motywach książki Olivera Sacksa pt. „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”. Teatr NYSKA Studio, sięgając po tematykę cierpienia ludzi, dotkniętych chorobami neurologicznymi podjął próbę zrozumienia dramatycznych, absurdalnych, a czasem komicznych sytuacji, których bywamy świadkami, często nie wiedząc z czym mamy do czynienia.

Z kolei „Macabra dolorosa” Teatru Nowego z Krakowa (21 lutego) przywoła przypadek Katarzyny W. oraz innych słynnych dzieciobójczyń, wykorzystując też fragmenty „Medei” i listy Magdy Goebbels. Na warstwę muzyczną spektaklu, oprócz utworów napisanych specjalnie na jego potrzeby, składają się przełożone po raz pierwszy na polski piosenki Marilyn Mansona, Nicka Cave’a czy The Dresden Dolls.

Festiwal to również propozycje dla publiczności, poszukującej rozrywki nieco lżejszej. „Wąż i ona” Teatru INNI (22 lutego), jest współczesną adaptacją komedii Aleksandra Fredry „Mąż i żona”. Widzowie liczyć mogą na oprawioną muzycznie zabawę konwencją, dzięki której dotrą do nowego, nie tak grzecznego drugiego dna klasycznego tekstu.

Komediową podróż do świata ludzkich słabości, stereotypów i uprzedzeń proponują też Karol Wolski i Katarzyna Chlebny, twórcy pierwszej z festiwalowych premier – spektaklu  „Parakomedia” (23 lutego). Jest to muzyczna opowieść o spełnianiu marzeń i radzeniu sobie z ich konsekwencjami.

Druga z premier Festiwalu OFF-Północna to przedstawienie „Prawy do lewego”. Ta komedia muzyczna o zabarwieniu politycznym, odpowiada na pytanie, co się stanie, gdy pod jednym dachem zamieszkają feministka, narodowiec, praktykująca psycholożka oraz uzależniony od rodziców lewicujący humanista. Autorem libretta jest satyryk Szymon Jachimek, znany z Kabaretu Limo, zaś muzykę skomponował Krzysztof Brzeziński. Premierę zaplanowano na 24 lutego.

Łódzki festiwal to również okazja do szlifowania zawodowego warsztatu i interesujących spotkań z artystami. W sobotę, 24 lutego o g. 11:00 wykład interaktywny „Jakie wyzwania stoją przed aktorem scen muzycznych” poprowadzi Marcin Wortmann, aktor musicalowy, wokalista jazzowy, pedagog śpiewu. Z kolei o g. 13:30 rozpoczną się warsztaty „Co to jest teatr Impro”, które poprowadzi Karol Wolski,  aktor i wokalista, znany szerszej publiczności m.in. z Grupy Rafała Kmity. Natomiast w niedzielę o g. 15:00 do otwartej dyskusji panelowej „Piosenka aktorska dziś” zapraszają Jacek Bończyk i Wojciech Kościelniak.

Festiwal zakończy koncert „Nasz portret. Piosenki Osieckiej, Kofty i Młynarskiego” poprzedzony występem laureatów I Konkursu Piosenki Aktorskiej.

Twórcom Festiwalu OFF-Północna szczególnie zależy na obecności młodych widzów, dlatego legitymacja uczniowska lub studencka upoważnia do zakupu biletów w kasie Teatru Muzycznego na poszczególne spektakle w cenie 15 złotych. Bilety na festiwal można kupić też on-line na stronie www.bilety24.pl. Biletowane są również oba sobotnie bloki warsztatowe, bilet wstępu na każdy z nich to także 15 złotych. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt