- Konsekwentnie zachęcam i przekonuję uczniów kończących gimnazja, a w tym roku także klasę ósmą, by zdecydowali się na szkołę zawodową. Korzyści są oczywiste, bo praca teraz czeka na fachowców, a pensje są na przyzwoitym poziomie i nic nie stoi na przeszkodzie by dalej się uczyć i kończyć studia - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
Krzysztof Barański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zachęcał i zapraszał uczniów, by skorzystali z porad fachowców w zakresie doradztwa zawodowego co pozwoli wytyczyć ścieżkę kariery zgodną z preferencjami, umiejętnościami i indywidualnymi cechami charakteru. - Faworytami rynku pracy są obecnie wykwalifikowani fachowcy, pracodawcy szukają pracowników z konkretnymi umiejętnościami, dlatego warto postawić na szkołę zawodową - przekonywał dyrektor Barański.
Technik pszczelarstwa to jeden z nowych kierunków kształcenia, który chce uruchomić Zespół Szkół Rzemiosła. Porozumienie podpisane z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarstwa pozwoli uzupełnić program nauczania o elementy nieobowiązkowe, zapewni także uczniom praktyki pod okiem fachowców, a nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego. Pszczelarstwo to nie jedyny rolniczy kierunek w placówce przy ul. Żubardzkiej. Młodzież uczy się już hodowli koni czy ogrodnictwa, a dyrektor Marcin Jożefaciuk zapewnia, że kierunek hodowca koni też na początku budził sceptycyzm. - A nie dość, że cieszy się uznaniem uczniów to jeszcze absolwenci nie muszą szukać pracy, bo to praca szuka moich uczniów - podkreślił dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła.
Dni Doradztwa Zawodowego odbywają się od 2015 roku, w każdym roku szkolnym w różnych placówkach zawodowych. Szkoły ponadgimnazjalne reklamują swoją ofertę wśród uczniów gimnazjów i od tego roku także klas 8 szkół podstawowych. Na absolwentów czekają także profesjonalni doradcy zawodowi, którzy pomagają niezdecydowanym wybrać kierunek kształcenia.