Test na HCV. Bezpłatne badania dla prawie 2 tys. osób

Łódzka Rada Miejska przyjęła do realizacji program profilaktyki WZW typu C. Skierowany jest do łodzian w wieku 25-59 lat. Osoby o wysokim stopniu ryzyka to dializowani chorzy, osoby uzależnione od narkotyków i innych używek, współmieszkańcy obu wymienionych grup.

fot. CC0 license
Na WZW typu B i C choruje blisko 3 proc. ludzi na świecie

Tą chorobą można zarazić się przy wielu codziennych sytuacjach. Podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, stomatologa, w gabinecie tatuażu. W tym roku miasto przeznaczy na program 75 tys. zł. Akcja odbywać się będzie w październiku i listopadzie. Zainteresowanych badaniem nie obowiązuje rejonizacja. - Akcyjne przedsięwzięcia bardziej mobilizują do skorzystania z tego typu programów - twierdzi Iwona Iwanicka, wicedyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ i tłumaczy: - Proste badanie krwi na wirusa nie jest dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej jako nieodpłatne. Dlatego zdecydowaliśmy się na program. Pozytywny wynik nie oznacza jeszcze choroby, ale konieczne jest poddanie się dalszej diagnostyce. Na początek u lekarza rodzinnego.

Mając 20-30 lat zakażony nie odczuwa skutków rozprzestrzeniającego się w organizmie wirusa. Nie leczy się. Choroba pogłębia się. Po latach, w wieku 40-50 lat okazuje się, że choroba sieje spustoszenie w organizmie, niszczy wątrobę, dochodzi do marskości tego organu lub nowotworu.

Na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C choruje blisko 3 proc. ludzi na świecie, tj. ok. 500 mln. W Polsce 730 tys. osób choruje na oba typy WZW. Szacuje się, że nawet 90 proc. zakażonych nie wie o swojej chorobie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt