W wigilię Narodowego Święta Niepodległości (niedziela, 10.11.2019) zapraszamy na Toast za Niepodległą. W ramach imprezy:
- performatywne czytanie "Kwiaty cięte - spektakl na podstawie fragmentów Kwiatów Polskich Juliana Tuwima
- kuratorskie zwiedzanie wystaw "4 czerwca - wybraliśmy Wolność", "Wrzesień 1939 w filmie" oraz fragmentów wystawy "Drogi do Niepodległej"
- spektakl słowno-muzyczny "Dla Ciebie Polsko!" w wykonaniu Studia Piosenki Teresy Stokowskiej-Gajdy
- uroczysty Toast za Niepodległą
Początek imprezy: 20:00
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
W ramach zwiedzania jedna z grup przeznaczona będzie dla osób niedosłyszących i niesłyszących.
Projekt sfinansowany ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2019"
„KWIATY POLSKIE” JULIANA TUWIMA – CZYTANIE PERFORMATYWNE
Serdecznie zapraszamy na spektakl „Kwiaty cięte – czytanie performatywne na podstawie Kwiatów Polskich Juliana Tuwima” w reżyserii Mikołaja Szczęsnego. „Kwiaty Polskie” to jedno z najwybitniejszych dzieł łódzkiego poety. Jest próbą refleksji nad polskimi drogami do niepodległości. Jest tekstem o poszukiwaniu polskiej tożsamości targanej wichrami historii. Łączy także tematykę narodową ze sprawami społecznymi. Gros akcji poematu dzieje się w Łodzi przełomu XIX i XX wieku.
„Kwiaty cięte” to performatywne czytanie fragmentów poematu w reżyserii Mikołaja Szczęsnego. W spektaklu wystąpią: Cezary Nowak, Sylwia Gajdemska, Daniel Samuel Stańko. Oprawę muzyczną przygotowała Teresa Stokowska-Gajda.
Premiera odbędzie się 10.11.2019 roku (niedziela) o godzinie 20:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Czas trwania 60 minut
Spektakl w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019.
DLA CIEBIE POLSKO – KONCERT PIEŚNI I PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH
Spektakl słowno-muzyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w którym wykorzystano wiersze i wspomnienia legionistów, fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego oraz piosenki: „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, a także wiele innych pieśni legionowych. Mamy nadzieję, że nasz spektakl przybliży długą i wyboistą drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria, akompaniament: Teresa Stokowska-Gajda
Występują: Ewa Cieślak, Aleksandra Windyga, Adrianna Zuchmańska, Bartosz Gajda, Łukasz Handzel, Patryk Pawlak
Spektakl odbędzie się 10.11.2019 roku (niedziela) o godzinie 23:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Czas trwania 60 minut
Koncert w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019.
TRZY WYDARZENIA, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ! – WYSTAWY NIEPODLEGŁOŚCIOWE Z PRZEWODNIKIEM
W 101 rocznicę odzyskania Niepodległości, 80. rocznice wybuchu II wojny światowej i 30. Rocznicę wyborów czerwcowych zapraszamy za zwiedzanie z przewodnikiem wystaw poświęconych tym wydarzeniom. W ramach zwiedzania obejrzeć będzie można:
- wystawę „Drogi do niepodległej – okres 1914-1921”
- wystawę „4 czerwca – wybraliśmy Wolność”
- wystawę „Wrzesień’39 w filmie”
Sweter Lecha Wałęsy w którym podpisywał porozumienia sierpniowe, ornat Jana Pawła II z Mszy św. Na Lublinku, zegar z radiostacji w Gliwicach, broń z września’39, mundury legionowe, pamiątki z wojny polsko-bolszewickiej – to wszystko obejrzysz na naszych wystawach po których oprowadzą Cię ich autorzy.
Oprowadzanie jednej z grup w towarzystwie tłumacza języka migowego dostosowana dla osób niedosłyszących i niesłyszących.
Zwiedzanie rozpocznie się 10.11.2018 (niedziela) o godzinie 21:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13. Oprowadzający: dr Sebastian Adamkiewicz, starszy kustosz Konrad Czernielewski, kustosz Grzegorz Wróbel, adiunkt Agnieszka Pawlak-Damska, adiunkt Przemysław Stępień, adiunkt Piotr Spólnicki. Czas trwania 1h30m
Zwiedzanie w ramach imprezy „Toast za Niepodległą” sfinansowaną z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2019
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MUZEUM
Zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza rodziny i dziadków z wnukami na świętowanie w dniu 11 listopada w siedzibie głównej naszego Muzeum. W programie:
godz. 12.00 - 17.00 – czynne stoisko warsztatowe, na którym m.in. patriotyczna gra edukacyjna, wytwarzanie flagi państwowej z papieru, malowanki, megapuzzle, projekcja filmu dla dzieci Z Pamiętnika Dziadka – preferowany wiek dzieci 6-12 lat
godz. 14.00 – I tura gry muzealnej Muzealne Biuro Detektywistyczne – tropimy zaginione dzieła sztuki (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – zbiórka wystawa więzienna
godz. 15.00 – II tura gry muzealnej Muzealne Biuro Detektywistyczne – tropimy zaginione dzieła sztuki (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – zbiórka wystawa więzienna
godz. 17.00 18.00 – karaoke patriotyczne – 12 wybranych pieśni znanych wszystkim Polakom tym dużym i tym małym (dzieci 8-12 lat, młodzież, dorośli) – sala 39
Wstęp Wolny
* przy każdej turze gry muzealnej obowiązuje limit 20 osób mogących wziąć w niej udział . W przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na daną turę, w ramach alternatywy, będzie można zagrać w grę Odszukaj Artefakt w wersji Kobiece Twarze Niepodległości.
ŁODZIANIE DLA NIEPODLEGŁEJ - WYKŁAD
Piątek: 18:00
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
Serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony Łodzianom zasłużonym w walce o niepodległość. Społecznicy, samorządowcy, żołnierze, uczestnicy rewolucji 1905 roku, kobiety i mężczyźni. Dzięki nim Polska mogła znów zaistnieć na mapach świata. O szczególnej roli Łodzian w procesie odbudowy Państwa Polskiego opowie dr Agnieszka Jędrzejewska, autorka wystawy Łodzianie dla Niepodległej. Wystawę obejrzeć będzie można na rynku Manufaktury. Wykład będzie cennym uzupełnieniem ekspozycji. W trakcie wykładu obejrzeć będzie można unikatowe zdjęcia Jana Kowalewskiego.
Wykład z tłumaczeniem na język migowy