„Tożsamość miejsca i powrót do korzeni”

Model partycypacji mieszkańców w zakresie procesu transformacji klimatycznej w ramach projektu NEEST

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Transformacja klimatyczna jest jednym z głównych priorytetów i wyzwań przed którym stoją europejskie miasta. Jest złożonym, wieloetapowym procesem, w trakcie którego jednym z  kluczowych elementów jest współpraca oraz budowanie świadomości społecznej. W procesie transformacji warto podkreślić rolę lokalnej ekonomii i wdrażać modele gospodarki o obiegu zamkniętym. Na ten istotny aspekt zwrócono uwagę na etapie planowania i realizowania wydarzenia zorganizowanego w ramach jednego z zadań projektu NEEST.

Spotkanie odbyło się w dniu 30.01.2024 w XXIX LO, a za jego organizację odpowiedzialny był jeden z wykonawców projektu NEEST – firma Utila sp. z o.o. we współpracy z Kawiarenką Naprawczą funkcjonującą w ramach Centrum Aktywności Lokalnej w Łodzi przy ulicy Pomorskie 11. Działanie CAL realizowane jest w ramach Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata”.

W ramach wydarzenia zaplanowano kilka aktywności, które toczyły się równolegle. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z maszynami do szycia, gdzie młodzież pilnie przysłuchując się radom i wskazówkom doświadczonych Seniorek i poznawała tajniki obsługi maszyn do szycia, aby później przystąpić do samodzielnej pracy. W ramach działań przy stanowisku z maszynami do szycia, między uczniami pojawił się nawet element rywalizacji - kto zrobił równiejszy ścieg. Stanowisko cieszyło się również zainteresowaniem ze strony nauczycieli.

Tuż za maszynami do szycia rozstawiono wieszaki z ubraniami i zorganizowano SWAP ubraniowy. Uczestnic przynosili swoją odzież, która już nie była im potrzebna, leżała zapomniana gdzieś w głębi szafy i wymieniali ją na inne elementy garderoby, które będą nosić.  

Ostatnią atrakcją spotkania były warsztaty kształcące umiejętności związanych z recyklingiem, naprawą i ponownym wykorzystaniem tekstyliów. Po krótkim wstępie o tym jak można „dać drugie życie” niepotrzebnym i niechcianym ubraniom i materiałom, uczniowie przystąpili do pracy. Wykazali się dużą kreatywnością, ale też umiejętnościami manualnymi. Z pełną precyzją posługiwali się igłą i nitką. Mierzyli, docinali i komponowali kolorowe kolarze na ekotorbach.  Wszystko to w miłej atmosferze, pełnej żywej dyskusji pod okiem Pani Prezes Fundacji - Oksany Hałatyn-Burda.

W trakcie wydarzeni wielokrotnie podkreślane było to, w jaki sposób codzienne wybory mogą wpływać na środowisko i w konsekwencji pomóc w podejmowaniu bardziej odpowiedzialnych decyzji we wspólnym dążeniu do zrównoważonego rozwoju.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt