Tramwaj dla Łodzi już ruszył

Do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wpłynął wniosek na dofinansowanie ogromnego zadania, który nazwaliśmy Tramwajem dla Łodzi.

- To bardzo ważny projekt dla miasta, który ma spiąć w całość dotychczasowe inwestycje komunikacyjne - trasę W-Z, Łódzki Tramwaj Regionalny i multimodalny węzeł przy nowym dworcu. Program wart 675 mln zł, z unijnym dofinansowaniem na poziomie 411 mln zł będzie realizowany w kolejnych latach z pożytkiem dla mieszkańców i organizacji przyjaznego, zrównoważonego transportu w Łodzi - zapowiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Projekt obejmuje m.in. zakup 30 nowych składów tramwajowych, budowę 11 km nowych torowisk, przebudowe kilku wiaduktów oraz modernizację zajezdni Chocianowice. Jak poinformował dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita, program już ruszył wraz z przebudową skrzyżowania al. Rydza Śmigłego z ul. Dąbrowskiego. W kolejnych etapach powstaną nowoczesne torowiska np. na al. Śmigłego Rydza, na ulcach: Dąbrowskiego, Rzgowskiej, Przybyszewskiego, a także nowe odcinki tramwajowe na ul. Broniewskiego i ul. Nowowęglowej.

Program „Tramwaj dla Łodzi", który obejmuje również przebudowę wiaduktów na ul. Przybyszewskiego, na ul. Kopcińskiego i al. Rydza Śmigłego, będzie realizowany etapami w ciągu najbliższych lat.

Szczegółowe informacje:

Głównym celem projektu jest integracja systemu sieci tramwajowej w Łodzi, budowa brakujących dla efektywności sieci odcinków, poprawa stanu infrastruktury istniejących linii tramwajowych, a przez to poprawa jakości usług transportu zbiorowego, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zwiększenie udziału przyjaznego środowisku transportu miejskiego w podróżach ogółem w stosunku do transportu indywidualnego.

  1. budowa nowej linii tramwajowej w ul. Nowowęglowej od ul. Tramwajowej do włączenia w ul. Kopcińskiego wraz z przebudową wiaduktu na ul. Kopcińskiego (integracja nowego systemu tramwajowego zrealizowanego w ramach projektu pn. „Węzeł Multimodalny przy Dworcu Łódź Fabryczna” z istniejącym układem tramwajowym w ciągu ulic Kopcińskiego – Rydza – Śmigłego i dalej z Trasą W-Z);
  2. przebudowa linii tramwajowej w ul. Kopcińskiego i al. Rydza – Śmigłego od wiaduktu do ul. Dąbrowskiego z wyłączeniem wcześniej zmodernizowanych odcinków (integracja z Trasą W-Z);
  3. przebudowa torowiska wraz z niezbędną infrastrukturą w ulicach:
    • Przybyszewskiego na odc. od al. Rydza – Śmigłego do ul. Kilińskiego (z wyłączeniem wcześniej zmodernizowanych odcinków) wraz z przebudową układu drogowego mającego na celu uprzywilejowanie ruchu istniejącego pojazdów publicznego transportu zbiorowego,
    • Dąbrowskiego na odc. od al. Śmigłego – Rydza do ul. Rzgowskiej i dalej do pl. Niepodległości (integracja z Łódzkim Tramwajem Regionalnym);
  4.  budowa torowiska w ul. Broniewskiego - połączenie tras tramwajowych w ul. Rzgowskiej i ul. Kilińskiego;
  5.  przebudowa torowiska w ul. Rzgowskiej  na odc. od Dąbrowskiego do Broniewskiego (integracja z Łódzkim Tramwajem Regionalnym);
  6.  przebudowa torowiska w al. Rydza-Śmigłego od ul. Dąbrowskiego do pętli wraz z budową zintegrowanego przystanku autobusowo - tramwajowego w okolicy Dworca Łódź Chojny (integracja z ŁKA).
  7.  usunięcie kolizji z infrastrukturą podziemną;
  8.  modernizacja układu zasilania;
  9.  zakup 30 nowoczesnych jednostek do obsługi linii komunikacyjnych;
  10.  modernizacja zajezdni tramwajowych:
    • zwiększenie liczby miejsc postojowych w zajezdniach,
    • budowa hali obsługi codziennej z torami i kanałami przeglądowymi;
    • zakup i instalacja tokarni podtorowej;
    • zakup nowoczesnej myjni z zamkniętym obiegiem wody;
    • budowa hali myjni;
    • wyposażenie nowej hali obsługi codziennej w urządzenia do sprzątania taboru;
    • dostosowanie zapleczy technicznych zajezdni do obsługi nowoczesnego taboru.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt