W 2018 roku przypada 120. rocznica uruchomienia w Łodzi komunikacji miejskiej. W 1898 r. w Łodzi powstały dwie linie tramwajów elektrycznych. Obie linie miały łącznie 5,8 km. długości. Dwa lata później, w 1900 r., w naszym mieście było już 9 linii (łącznie 25 km). Łódź była pierwszym miastem ówczesnego zaboru rosyjskiego, w którym jeździły elektryczne tramwaje. Łódź wyprzedziła pod tym względem nawet Warszawę, w której jeszcze przez 10 kolejnych lat kursowały tramwaje konne.
Dodatkowo w 2018 r., oprócz 120. rocznicy uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej, komunikacja miejska w Łodzi będzie obchodzić jeszcze cztery inne ważne rocznice:
- 70. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji autobusowej,
- 25. rocznicę powstania MPK-Łódź Sp. z o.o.,
- 15. rocznicę uruchomienia Turystycznej Linii Tramwajowej,
- 5. rocznicę uruchomienia Zajezdni Muzealnej Brus.
Jednym z elementów upamiętniających ten szczególny dla łódzkiej komunikacji miejskiej rok, jest Kapsuła Czasu, w której przez 25 lat będą przechowywane wybrane wizje komunikacji miejskiej przedstawione przez łodzian uczestniczących w konkursie MPK ogłoszonym w 2017 r. Jak podkreślił Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK-Łódź, konkurs MPK cieszył się dużym zainteresowaniem łodzian-pasażerów MPK, a oprócz dorosłych uczestniczyły w nim również dzieci.
Najciekawsze prace, trójki dorosłych łodzian oraz trójki dzieci, we wtorek 13 lutego 2018 r. zostały zamknięte w Kapsule Czasu. Na razie będzie ona przechowywana w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ul. Wierzbowej. Docelowo Kapsuła Czasu zostanie zakopana na terenie nowej siedziby MPK. Być może będzie ona zakopana w pobliżu dębu posadzonego na 115. rocznicę łódzkiego MPK.
Przedstawiciele MPK nie chcieli zdradzić szczegółów najciekawszych prac łódzkich pasażerów, bo mamy je poznać i skonfrontować z rzeczywistością dopiero za 25 lat, czyli w styczniu 2043 r., gdy kapsuła zostanie wykopana i otwarta.
Rąbka tajemnicy uchylili zaproszeni do muzeum Wiktoria, Patryk i Filip, czyli najmłodsi twórcy futurystycznych wizji łódzkiej komunikacji miejskiej. Zaproszone do Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź dzieci opowiadały m.in. o tramwajach unoszących się ponad kamienicami i przystankach wysuwających się spod ziemi, elektrycznych autobusach kierowanych przez komputery.
Rzecznik MPK Sebastian Grochala poinformował, że wśród prac konkursowych znalazły się zarówno śmiałe futurystyczne, jak i bardziej oparte na teraźniejszości pomysły. Ale szczegóły poznamy dopiero w 2043 r.