Tramwajem na rewolucję w 113. rocznicę powstania łódzkiego

Wycieczki zabytkowym tramwajem, przemarsz ulicą Piotrkowską i pokaz filmowy to wydarzenia, które upamiętniać będą 113. rocznicę wybuchu Rewolucji 1905 roku. Wszystko to w weekend 22-23 czerwca br.

fot. Andrzej Janecki / UMŁ
Uczestnicy konferencji prasowej
2 zdjęcia
fot. Andrzej Janecki / UMŁ
fot. z arch. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Powstanie łódzkie, bo tak inaczej nazywa się Rewolucję 1905 roku to ważne wydarzenie w dziejach Łodzi. Przypominając o nim, dodajemy kolejne elementy tożsamości miasta. Przecież to nie była tylko walka o byt czy lepszą pracę, ale także o niepodległość - powiedział Sebastian Adamkiewicz z Muzuem Tradycji Niepodległościowych.

Wycieczki zabytkowym tramwajem typu Lillpop III odbędą się w sobotę, 23 czerwca br. o godzinie 10 i 12. Tramwaj wyruszy z krańcówki w parku Staromiejskim i dojedzie do parku na Zdrowiu, gdzie znajduje się Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Wycieczki są bezpłatne, a w trakcie kursu o Rewolucji 1905 roku opowiadać będą historycy z Muzeum Tradycji Niepodlełościowych.

W budynku tej instytucji, dzień wcześniej, bo w piątek, 22 czerwca br. o godzinie 21 odbędzie się pokaz filmu "Gorączka" w reżyserii Agnieszki Holland, który na kanwie książki Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku", przypomina o wydarzeniach z początku XX wieku.

Jak co roku ulicą Piotrkowską przejdzie przemarsz, zorganizowany przez Krytykę Polityczną. W sobotę, 23 czerwca br. barwny korowód wyruszy o godzinie 14 z pasażu Schillera, by dojść do ulicy Rewolucji 1905 roku, gdzie odegrana zostanie symboliczna scena stawiania barykad. Inscenizacje przygotował Teatr Chorea.

- W tym roku naszym hasłem przewodnim przemarszu jest "człowiek niepodległy". Nie chodzi tylko o niepodległość w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale też o godność i wolność osobistą. Chcemy się skupić właśnie na człowieku, jako jednostce - powiedziała Aleksandra Knapik z Krytyki Politycznej.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt