- Śmiało można powiedzieć, że Rewolucja 1905 roku to pierwsze na ziemiach polskich miejskie powstanie, często zresztą nazywane łódzkim. I takie właśnie było, bowiem udział w nim wzięli mieszkańcy Łodzi wszelkiej narodowości: polskiej, żydowskiej i niemieckiej. Co istotne, choć skończyło się przegraną uczestników, miało ono także wpływ na kształtowanie się świadomego społeczeństwa. W okresie po Rewolucji 1905 roku powstawały bowiem nowe stowarzyszenia i organizacje, których celem była zarówno poprawa jakości życia, jak i w dalszej wizji niepodległość. Rewolucja 1905 roku to zatem nie tylko walka o lepszy byt. To także walka o wolność - opowiadał Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Wycieczki rozpoczęły się na krańcówce przy ul. Północnej, gdzie nieopodal, na ulicy Wschodniej w 1905 roku powstawały barykady. Później zabytkowy tramwaj przejechał m.in. ulicami Legionów, obok Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie w okresie Rewolucji 1905 roku mieściło się więzienie carskie i miejsce straceń. Końcowym punktem spotkania było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku na Zdrowiu. Tam też w okresie powstania łódzkiego rozstrzeliwano jego uczestników.
Oprócz wycieczek szlakiem Rewolucji 1905 roku, w ramach obchodów 113. rocznicy tego wydarzenia w piątek, 22 czerwca w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbył się seans filmu „Gorączka” Agnieszki Holland, a w sobotę, 23 czerwca ulicą Piotrkowską przeszedł przemarsz zorganizowany przez Krytykę Polityczną.