Tropiciel łódzkich historii na dwóch nowych ścieżkach. Wybierz się na patriotyczny spacer z aplikacją

Śladami legionistów w Łodzi oraz spacer po Starym Cmentarzu - nowe spacery z aplikacją Tropiciel dostępne będą już 11 listopada.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Od kilkunastu miesięcy turyści i łodzianie zafascynowani historią miasta mają do dyspozycji nowoczesną aplikację Tropiciel, z której można korzystać za darmo. Dzięki niej uruchomionych zostało już kilkanaście tras po Łodzi i gier miejskich. Od tygodnia można jej używać także w iphonach. Tym razem twórcy aplikacji w kooperacji z Urzędem Miasta i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zaproponowali na jesienne spacery dwie kolejne trasy.

Pierwsza z nich to trasa po ulicy 6-go Sierpnia. Ma przypominać łódzkich legionistów Piłsudskiego, którzy stacjonowali przed sponad stu laty w budynkach obecnego Urzędu Skarbowego. Wzdłuż ulicy 6-go Sierpnia od stadionu KŻ ,,Orzeł’’ aż do budynku szpitala dawnego WAM przy Placu Hallera namalowanych jest pięć murali poświęconych legionistom, a tych z Łodzi było ok. 700. Murale są także formą pytań o współczesny patriotyzm. Po trasie, która liczy około 40 minut oprowadza pomysłodawca ścieżki Sławomir Macias, a po drodze oglądać można wykonane przez Ovcę, znakomitego artystę graffiti, prace. Pytania o patriotyzm współczesny ukryte są pod hasłami - tytułami prac malarskich:

  1. Konstytucja i praworządność.
  2. Prawa kobiet.
  3. Walka zbrojna o wolność.
  4. Wolność, równość, braterstwo.
  5. Rozwój osobisty i służba dla społeczeństwa.

W ramach regrantingu Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi i firma eDialog przygotowały niezwykły projekt drugiego spaceru po zabytkach szacownej nekropolii w aplikacji Tropiciel. Aplikacja jest darmowa i jest dostępna na oba systemy. Po zainstalowaniu wybieramy z katalogu ścieżki turystyczne jakie nas interesują, zakładamy słuchawki by lektor prowadził nas po meandrach łódzkiej historii i możemy ruszać na spacer po Starym Cmentarzu przy Ogrodowej. Odwiedzić możemy aż 25 lokalizacji ( a w sumie 36 nagrobków ) i poznać historię pochowanych tam łodzian oraz dowiedzieć się o artystach, którzy tworzyli sztukę sepulkralną przed laty jak i współczesnych renowatorów. Niesamowite biogramy, pełne nigdzie nie publikowanych faktów, przygotowali członkowie Towarzystwa z Cezarym Pawlakiem i Aliną Jabłońską na czele. Trasa po Starym Cmentarzu jest dodatkiem do publikacji książkowej, która powstała przy wsparciu Urzędu Miasta i Muzeum Miasta Łodzi z okazji 25 rocznicy pierwszej kwesty na rzecz ratowania zabytków.

- Dla nas to wspaniałe narzędzie, z którym mamy nadzieję dotrzeć do młodych ludzi ale także do turystów z całej Polski, którzy nie zdają sobie sprawy, że w Łodzi mamy równie piękny cmentarz jak warszawskie Powązki – mówi prezes TOnSC Grzegorz Pawlak.

Trasa będzie oficjalnie zaprezentowana podczas uroczystości rocznicowych w Pałacu Poznańskiego w najbliższą niedzielę i będzie dostępna dla wszystkich od poniedziałku. Jeśli ktoś będzie chciał zapoznać się z historią cmentarza może zrobić to także w domu oglądając zdjęcia i słuchając lektora. Trasa będzie systematycznie uzupełniana o kolejne materiały np. archiwalne oraz w przyszłości rozbudowana o kolejne odnowione nagrobki. Ponadto, już wkrótce, po zakończonym spacerze, korzystając z aplikacji, będzie można dobrowolnie przekazać datki na kolejne prace renowacyjne.

Korzystanie z obu tras jest bezpłatne.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt