Trud dla pokoju

„Łódź dla Pokoju“. Kilkudziesięciu rowerzystów przejechało przez Łódź z pasażu Schillera do Centrum Dialogu z pokojowym i antywojennym przesłaniem. Organizatorem przejazdu była m.in. gmina wyznaniowa żydowska i Fundacja „Fenomen”. Następnie w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbyło się spotkanie z ocalałą Zofią Lubińską-Rosset

fot. Patryk Wacławiak
22 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (22)

Rabin Łodzi Dawid Szychowski witając uczestników przejazdu mówił o trudzie i zaangażowania, jakie należy włożyć, aby pokój zapanował nawet w naszym najbliższym otoczeniu.

- Dzisiaj trochę spocimy się by przypomnieć, jaką wagę ma pokój i może głęboko zapadnie nam w pamięć jak mocno trzeba się starać by go utrzymać –powiedział

Podczas przejazdu rowerzyści zatrzymywali się w parkach i na skwerach by opowiadać o swoich doświadczeniach. Na pl. Komuny Paryskiej przy napisie „Pokój” Patrycja Wilczyńska z Fabryki Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi mówiła o pomocy miasta dla uchodźców z Ukrainy. Wspomniała Również o działaniach integrujących społeczność ukraińską z naszym miastem.

Na skwerze pokoju Anastasia z Ukrainy dziękowała za pomoc i zachęcała do podejmowania oddolnych działań na rzecz współpracy pomiędzy naszymi narodami.

W Centrum Dialogu im. Marka  Edelmana rowerzystów powitał Ocalały z Łódzkiego Getta Leon Wintraub oraz wiceprezydent Małgorzata Moskwa Wodnicka.

Zawsze, kiedy jestem w Centrum Dialogu boleję nad ogrom zbrodni holokaustu, ale jednocześnie widzę Ocalałych, którzy są obecni i którzy są świadkami tej potwornej historii. Dzięki wam możemy zrozumieć, czym było getto i poznać jego historię. Bardzo dziękuję również pracownikom centrum za pielęgnowanie tej pamięci. Zważywszy również na sytuację na Ukrainie może z głębokim przekonaniem powiedzieć, że łączy nas wspólna idea - pokój – powiedział podczas otwarcia wystawy „Fragmenty pamięci” wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa Wodnicka   

Fragmenty pamięci. Historie Ocalałych z getta łódzkiego

„Fragmenty pamięci” to już czwarta ekspozycja prezentująca historie osób, które mają w Parku Ocalałych swoje drzewa. Park Ocalałych powstał w 2004 r. w związku z organizowanymi przez Miasto Łódź uroczystościami 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W Parku Ocalałych, co roku  sadzone są kolejne drzewa pamięci, jest już ich ponad 650. Symbolizują osoby, które powojenne losy rzuciły w różne zakątki Polski i świata. Wystawa "Fragmenty pamięci" przybliża postaci części z nich.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt