Tysiące kokard narodowych na święto niepodległości

Miesiąc przez obchodami Narodowego Święta Niepodległości Miasto Łódź przedstawiło program tegorocznych wydarzeń.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Głównym wydarzeniem będzie marsz ulicą Piotrkowską, w którym mogą wziąć udział wszyscy łodzianie. Z tej okazji Miasto rozda tysiące biało-czerwonych kokard narodowych, którymi będą mogli udekorować się uczestnicy marszu. Miasto kupiło już trzy tysiące kokard, ale na marszu do rozdania będzie ich znacznie więcej. Na godzinę przed marszem mieszkańcy będą mogli zgłaszać się po ich odbiór.

- Pomoc w produkcji kokard zadeklarowało wiele łódzkich szkół i przedszkoli. Trzydzieści z nich, które zgłosiły się jako pierwsze otrzyma od miasta materiały oraz instrukcję, jak wykonać kokardę. Udowodnimy, że potrafi to każdy, nawet najmłodszy łodzianin – powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski – Serdecznie dziękuję szkołom, które tak chętnie zgłosiły się do akcji, a przede wszystkim wspaniałej łódzkiej młodzieży, która coraz chętniej uczestniczy w projektach patriotycznych Miasta.

Partnerem Miasta Łódź w organizacji marszu jest Chorągiew Łódzka ZHP. Wspólnie przygotowały program historyczny, w którym znajdą się także motywy ściśle związane z wydarzeniami, sprzed równo 100 lat – z roku 1919. W marszu wezmą udział  grupy rekonstrukcji historycznej, których zobaczymy również podczas pikniku patriotycznego w Manufakturze.

Duże zainteresowanie z pewnością wzbudzi Błękitna Armia gen Józefa Hallera. Po raz pierwszy zobaczymy w Łodzi żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak w roku 1919, gdy do Łodzi wkroczył I Pułk Czołgów Błękitnej Armii . W latach 1919 – 1921 jego garnizonem była Łódź.

W Łodzi zobaczymy też m.in. strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować będzie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.

- Rekonstruktorzy z Łowicza gościli już w Łodzi, podczas miejskiego pikniku w dniu 1 września. Ich stanowisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem, dlatego zaprosiliśmy ich ponownie. Znów wybijać i rozdawać będą „nieśmiertelniki”, zademonstrują też techniki łączności z okresu II wojny światowej – powiedziała komendantka ZHP Natalia Patorska – Grzelewska.

Miasto przygotowało też atrakcje na piknik w Manufakturze. W jednym z namiotów pojawi się rekonstrukcja klasy szkolnej z lat 20. To nawiązanie do historii prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi powszechny obowiązek edukacyjny. 

W Manufakturze czekać będzie wiele innych atrakcji.

 - W Pikniku Niepodległościowym wezmą udział 25. Brygada Kawalerii Powietrznej i 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wystąpią harcerze z ZHR z programem Śpiewanki Łódzkie. Do Manufaktury przyjedzie marszałek Józef Piłsudski w asyście jeźdźców z łódzkiej Straży Miejskiej. Piknik kończy pokazem sztucznych ogni – opowiadała Agnieszka Danowska – Tomczyk z 3PR .

Organizatorem wydarzeń na ul. Piotrkowskiej  jest Miasto Łódź.

Harmonogram obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2019 r.

13.00 Prezentacje rekonstruktorów. Wydawanie kokard narodowych (Pasaż Schillera/ul. Piotrkowska 104)

13.45 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość (ul. Piotrkowska 104)

14.00 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury 

11.00-18.00 Piknik patriotyczny w Manufakturze

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt