Miasto zapewniło 30 placówkom zestawy wstążek i agrafki oraz instrukcję wykonywania biało-czerwonych rozetek.
- Z tej ilości materiałów uczniowie mogą stworzyć nawet 6 tysięcy narodowych przypinek. Jesteśmy wzruszeni i zaskoczeni tak ogromnym zainteresowaniem ze strony środowisk szkolnych, do akcji zgłosiło się kilkadziesiąt placówek – powiedziała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.
Instrukcja przygotowana przez Urząd Miasta Łodzi jest bardzo prosta. Rozetkę wykonać można wykonać z 25-centymetrowej biało-czerwonej wstążki rypsowej. Po sfastrygowaniu brzegu, drapuje się ją i układa w kółko. Zgodnie z wytycznymi MON dla stosowania barw narodowych kokarda musi mieć 4 lub 6 cm średnicy.
Jak potwierdzają uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 173 udział w akcji to wspaniała lekcja patriotyzmu, historii i sztuki. W świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty, podczas których powstało 200 kokard.
- Na początku poznawaliśmy technikę – nie wszystkie dzieci dzisiaj umieją posługiwać się igłą. Jednak pasja i zabawa to wspaniały, najlepszy sposób na naukę. – powiedział Łukasz Handzel, wychowawca piątej klasy, nauczyciel plastyki.
- Wcześniej rozmawialiśmy z uczniami o 11 listopada, odwiedziliśmy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie dzieci dowiedziały się bardzo dużo o dzieciństwie marszałka Józefa Piłsudskiego. W zeszłym roku dużo rozmawialiśmy o stuleciu niepodległości, pytaliśmy dzieci – dodała Katarzyna Wdowiak – Błaszczyk, nauczycielka historii i języka polskiego.
Zapraszamy mieszkańców na Narodowe Święto Niepodległości w Łodzi
Urząd Miasta Łodzi przypomniał o programie na Narodowego Święta Niepodległości w tym roku. Partnerem Miasta jest Chorągiew Łódzka ZHP, która finansuje część rekonstrukcji historycznych.
- W dniu 11 listopada zaprosimy łodzian do pobierania kokard, już od godz. 13.00 w pasażu Schillera. O 14.00 rozpoczniemy przemarsz z kokardami ulicą Piotrkowską. Dojdziemy na piknik patriotyczny w Manufakturze. Na czele pochodu będzie szła 123-metrowa harcerska flaga, za nią rekonstruktorzy i mieszkańcy Łodzi – powiedziała Katarzyna Zielińska z UMŁ.
Na Piotrkowskiej i w Manufakturze zobaczymy rekonstruktorów Błękitnej Armii gen J. Hallera, strzelców Józefa Piłsudskiego oraz rekonstruktorów Wojska Polskiego z 1939 r. Na tych, którzy lubią wrócić do czasów „granatowego mundurka”, czekać będzie
w Manufakturze zrekonstruowana klasa szkolna z dwudziestolecia międzywojennego.
- Tym samym podkreślimy wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi równo sto lat temu.
W 1919 r. krótko kwaterowała w Łodzi Błękitna Armia gen. J. Hallera. To także rok, w którym prezydent Aleksy Rżewski wprowadził na terenie Łodzi obowiązkowe nauczanie powszechne. – przypominają organizatorzy obchodów.
Zwyczaj przybierania stroju barwami narodowymi rozpowszechnił się w Polsce w połowie XIX w. Kokardy narodowe noszono podczas powstań i manifestacji narodowych. Obecnie zasady dotyczące kokard określa zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2014 r. – biało – czerwony okręg należy nosić w lewej klapie munduru lub innego stroju podczas najważniejszych rocznic patriotycznych.
W akcji wykonywania kokard narodowych bierze udział 30 placówek:
Szkoły Podstawowe nr 3,7, 12,33,44,67,70,83,111,116,122,133,173,174,175,189,190,204,206,
Przedszkola Miejskie nr 38,81,88,89,234,235 oraz szkoły ponadpodstawowe: XVLO, XXXIII LO, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Program miejskich obchodów w dniu 11 listopada 2019 r.
13.00 Wydawanie kokard narodowych. Prezentacje Grup Rekonstrukcji Historycznej (Pasaż Schillera/ul. Piotrkowska 104)
13.45 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość (ul. Piotrkowska 104)
14.00 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury
11.00-18.00 Piknik patriotyczny w Manufakturze