Prawa miejskie nadał Łodzi król Władysław Jagiełło 29 lipca 1423 r. w Przedborzu. Co roku z tej okazji na Starym Rynku odbywała się zabawa dla dzieci z akcentami średniowiecznymi.
W tym roku sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła spotkanie dzieci, ale półkoloniści postanowili jednak zaznaczyć, że sercem są w tym dniu na uroczystości.
Dzieci z 7 półkolonii wykonały ponad 3,5 tys. papierowych łódeczek – żółtych i czerwonych, ale także w innych kolorach. Wiele z nich zostało indywidualnie ozdobionych i napisano na nich życzenia dla Łodzi. Łódeczkami udekorowane zostały okolice pomnika
- Gorąco dziękuję uczestnikom łódzkich półkolonii za piękny gest. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować urodziny Łodzi tak jak to do tej pory bywało: hucznie, radośnie i przede wszystkim razem – powiedziała sekretarz miasta Łodzi Barbara Mrozowska – Nieradko, składająca kwiaty w imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
- Łódka jest od zawsze symbolem Łodzi i jej początkiem. Symbolem dynamicznego rozpędu, naszego miasta i jego drogi naprzód. W marcu nasze miasto, zwłaszcza ulica Piotrkowska, było puste, smutne, trudno było uwierzyć w to, co się stało. Mam nadzieję, że w kolejne rocznice pusty dziś Stary Rynek będzie pełen gości. Już wkrótce 600-lecie naszego miasta - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.
Łódeczki wykonały dzieci przebywające na półkoloniach w łódzkich szkołach: SP 149 z Dąbrowy, SP nr 205 (Olechów), SP 34 (Widzew), Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 (Bałuty), CZP nr 2 (Górna) oraz w Pałacu Młodzieży (Retkinia). Być może niezwykła flotylla z origami jeszcze nie raz pokazana zostanie w Łodzi jako dekoracja wydarzeń okolicznościowych.