Na mapce mieszkańcy znajdą adresy wszystkich miejsc, gdzie w tym wyjątkowym dniu mogą oddać się refleksji i modlitwie, położyć kwiaty lub zapalić świeczkę. To kościoły, ale również liczne pomniki i tablice upamiętniające Jana Pawła II.
- Szukaliśmy miejsc na otwartych, ogólnie dostępnych, gdzie może przyjść lub wejść każdy łodzianin i takich naliczyliśmy 19. To głównie miejsca upamiętniające słynną wizytę Jana Pawła II do Łodzi 13 czerwca 1987 roku, podczas której odwiedził „Uniontex” i odprawił mszę na łódzkim lotnisku - powiedziała Katarzyna Zielińska z Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi Urzędu Miasta Łodzi. – Ale są tu też miejsca mniej znane, związane z ciekawymi faktami z życia Jana Pawła II. Przykładem może kościół św. Teresy, gdzie w 1969 roku kardynał Karol Wojtyła odwiedził festiwal „Sacrosong”.
W Łodzi jest wiele figuralnych pomników papieża Jana Pawła II. Tablice pamiątkowe oznaczają „szlak papieski” z centrum miasta na lotnisko. W kościele przy ul. Zgierskiej 230 w nawie bocznej znajdują się fragmenty z ołtarza papieskiego, zbudowanego na potrzeby pielgrzymki w 1987 roku, a w kościele sióstr Bernardynek przy ul. Rudzkiej – relikwiarz krwi Jana Pawła II. Ciekawa jest mozaika z wizerunkiem Matki Boskiej, którą Jana Paweł II podarował parafii przy ul. Łąkowej.
Mapkę oraz opis wszystkich miejsc znaleźć można na stronie www.lodz.pl/janpawel2
18 maja o godz. 18.00 odbędzie się w Archikatedrze Łódzkiej msza upamiętniająca Jana Pawła II, którą celebrować będzie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W czasie mszy wystąpią soliści Teatru Wielkiego, a uwieńczeniem ceremonii będzie krótki koncert. Po mszy, uczestnicy zgromadzą się przy pomniku Jana Pawła II i odśpiewają „Barkę”.
Poczytaj więcej, jak uczestniczyć bezpiecznie w mszy 18 maja >>>
-Stulecie jest preludium do obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w naszym mieście, która miała miejsce 13 czerwca 1987. W tym roku będzie miała zupełnie inny charakter. Od 12 czerwca od godz. 21.00 odbędzie się tzw. doba eucharystyczna. W wszystkich łódzkich parafiach, przez całą dobę odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. – powiedział rzecznik Archidiecezji Łódzkiej Paweł Kłys.
- Oczywiście, proponujemy też działania dla dzieci i młodzieży, działania bezpieczne, zdalne. Przykładem jest konkurs dla szkoły im. Jana Pawła II na Teofilowie, którego podstawą będzie specjalna prezentacja multimedialna. – powiedział rzecznik Archidiecezji Łódzkiej Paweł Kłys.