Uczciliśmy pamięć powstańców styczniowych

W 161 rocznicę powstania młodzież łódzkich szkół, władze miasta i przedstawiciele organizacji patriotycznych spotkali się miejscach upamiętniających powstanie styczniowe

11 zdjęć
Dzieci ze szkoły podstawowej 30 foto Patryk Wacławiak
Tablica upamiętniająca powstańców foto. Patryk Wacławiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

W Łodzi znajdują się dwa miejsca uświęcone krwią powstańców. Na Bałuckim Rynku wykonywano wyroki śmierci na cywilnych przywódcach powstania styczniowego. Zginął tutaj m.in. Leon Tuszyński, zastępca cywilnego naczelnika miasta Łodzi oraz członkowie żandarmerii narodowej. Świadczy o tym pamiątkowa tablica wisząca na kamienicy przy ul. Łagiewnickiej 27. Przed tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

- Pamiętamy o czynie łódzkich powstańców styczniowych, o tych wszystkich rzemieślnikach, inteligencji, robotnikach i księżach, o ich zaangażowaniu w sprawę narodową, cierpieniach i śmierci na polu walki, czy na odległym syberyjskim zesłaniu. Pamiętamy o bohaterstwie i losie Marii Piotrowiczowej bohaterskiej kosynierce, która poległa w bitwie pod Dobrą.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym, a jego mit przyczynił się do podtrzymania tradycji patriotycznych i poczucia niezniszczalności Polski. Stał się też katalizatorem walki o odzyskanie niepodległości w 1918 roku oraz zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej – powiedziała podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa- Wodnicka.

Natomiast już poza granicami ówczesnej Łodzi, w lesie Grabinka, rozstrzeliwano powstańców schwytanych z bronią w ręku. Dziś są to tereny znajdujące się nieopodal  ronda Powstańców Styczniowych 1863 Roku. Wśród rozstrzelanych byli także dezerterzy z armii rosyjskiej, którzy poparli polski ruch narodowy. Wydarzenia te upamiętnia Krzyż Powstańczy, znajdujący się u zbiegu ulic Łagiewnickiej i Inflanckiej. Pod krzyżem strzelcy zaciągnęli wartę honorowa a uczniowie złożyli kwiaty i znicze.

Łódzkie obchody zakończono na Starym Cmentarzu odsłonięciem nagrobków Bonifacego Czernika i Aleksandra Cichockiego. Oba nagrobki ustawiono staraniem Towarzystwa „Strzelec”, które na ten cel otrzymało dotacje z kancelarii premiera. 

W nocy z 30 na 31 stycznia 1863 roku w lesie radogoskim pod rosnącym do dzisiaj dębem „Kosynier”, zebrali się mieszkańcy Łodzi i okolic, by sformować oddział powstańczy.

Na jego czele stanęli ks. Józef Czajkowski wikariusz z parafii Najświętszej Marii Panny i rzemieślnik Teodor Rybicki. Przysięgę wraz z nimi złożyło kilkuset młodych łodzian. Po zaopatrzeniu się w broń oraz żywność oddział ruszył do walki.

Dla Łodzi powstanie styczniowe oznaczało początek drogi do niepodległości. Miasto wielonarodowe miało już potencjał, by tworzyć konspirację i odpowiedzieć na wezwanie Rządu Narodowego do walki z zaborcą. Organizacja powstańcza w naszym mieście liczyła 800 osób. Także spośród jej członków rekrutowali się partyzanci z oddziału powstańczego, który stoczył krwawą bitwę pod Dobrą. 

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt