W aglomeracji łódzkiej mieszka i pracuje już ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Z myślą o nich magistrat uruchomił w lutym stronę internetową w języku ukraińskim. Obywatele Ukrainy, którzy mieszkają oraz pracują w Łodzi i regionie, znajdą na niej istotne dla siebie informacje i procedury. W przygotowaniu materiałów informacyjnych, tłumaczeniu tekstów oraz prowadzeniu facebooka i instagrama miejskim urzędnikom pomogą Krystyna Khroholska, Jurij Żażko i Bogdan Dwiżona. To młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali do Łodzi dwa lata temu. Jak podkreśla Jurij Żażko, na początku było mu bardzo ciężko: - Łódź wydawała mi się szara, bo nie wiedziałem, że istnieje coś poza pracą. Teraz, gdy mieszkam tu na stałe i planuję zostać na całe życie, widzę jak bardzo Łódź przypomina Odessę. Chcę, by moi rodacy poznali właśnie taką Łódź, miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości oraz wyznania.
Na stronie nie zabraknie informacji ze świata mody i filmu. O historii polskiej kinematografii oraz wyjątkowym miejscu Łodzi w rozwoju sztuki filmowej ma zamiar pisać studiujący informatykę na Politechnice Łódzkiej Bogdan Dwiżona: - Jako osoba zainteresowana kinem wiem, że Łódź i kino to pojęcia bardzo ze sobą związane. Jednym z moich ulubionych miejsc w Łodzi jest Muzeum Kinematografii oraz znana na całym świecie Szkoła Filmowa w Łodzi, bez której świat nie wiedziałby o Romanie Polańskim, Krzysztofie Kieślowskim czy Agnieszce Holland. Kulturalne i turystyczne atrakcje Ukraińcom mieszkającym w Łodzi przybliży studentka turystyki Krystyna Khroholska, planująca opisywać najciekawsze miejsca Łodzi, które warto odwiedzić i poznać.
Młodzi Ukraińcy będą też brali udział w kampaniach informacyjnych związanych z życiem lokalnym. Już dzisiaj zapowiadana jest premiera krótkiego spotu, w którym Krystyna, Bogdan i Jurij opowiadają o Łodzi oraz podzielą się swoimi odczuciami związanymi z życiem w naszym mieście.