UKRAIŃSKIE DZIECI BAWIĄ SIĘ I DOKAZUJĄ, A POMAGAJĄ IM WOLONTARIUSZE I DARCZYŃCY

Mali chłopcy szaleli na drabinkach, a starsi na trampolinie. Nastoletnie dziewczęta szukały wśród paczek z darami spodni, Bogdanka płakała, bo pokłóciła się ze starszą siostrą, a 7-letnia Mira próbowała ją pocieszyć i jednocześnie uprzątnąć bałagan na podłodze. Tak wyglądało drugie przedpołudnie ponad 40 dzieci z ukraińskiego domu dziecka. Od niespełna 2 dni mieszkają one w jednym z łódzkich domów dziecka razem ze swoimi 3 wychowawczyniami i ich 3 córkami.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Na razie dzieci dopiero poznają swoje nowe miejsce i cieszą się z tego, co dostają. Dużo czasu spędziły dziś na podwórku. Testowały hulajnogi, huśtawki i grały w piłkę. Maluchy, a jest ich naprawdę sporo, każdą nowość zdają się przyjmować z radością i całą wycieczkę do Polski traktują raczej jak wakacyjny wyjazd, a nie ucieczkę przed wojną.

My powoli organizujemy ich pobyt logistycznie. Dr Zoja Kuca z Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny została koordynatorką ds. wolontariuszy mówiących po ukraińsku. To bardzo ważne, bo małe dzieci nie rozumieją, że polscy pracownicy domu dziecka nie znają ich ojczystego języka. I jak to małe dzieci próbują do wszystkich mówić po swojemu. Bariera językowa jest teraz ogromnym wyzwaniem dla wychowawców.

Uruchomiliśmy dziś dodatkowy numer telefonu dla darczyńców i wolontariuszy.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom (polsko-, ukraińsko- i rosyjskojęzycznym) za wspólny czas, sprzątanie, remontowanie, skręcanie łóżek, transport oraz segregowanie darów, a także firmom i instytucjom za dotychczasowe wsparcie materialne oraz za wszelkie deklaracje pomocy w najbliższej przyszłości. Jesteście niesamowici w swoich błyskawicznych reakcjach, za co serdecznie dziękujemy. Prosimy jednak o cierpliwość i wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że trudno się do nas dodzwonić. Ale próbujcie do skutku albo piszcie maile i sms-y.

‼️Jeśli chcecie pomóc, to zróbcie to dopiero po konsultacji z nami. Nie organizujcie na własną rękę żadnych zbiórek. Nie przynoście nam pluszaków i słodyczy. Kumulujcie siły, by starczyło ich na wiele tygodni, miesięcy, a może i lat. Mądre pomaganie wymaga przemyślanej organizacji. Nie biegnijmy co sił w nogach do mety, tylko powoli, bez pośpiechu zmierzajmy wspólną drogą. A droga może być długa, bo do Łodzi jadą już kolejne grupy dzieci z ukraińskich domów dziecka.

Kontakt dla osób gotowych pomóc:

788 431 223 (w godz. 10-16)

793 006 743 (tryb ciągły, ale prośba o cierpliwość)

zespolpromocji@capz.lodz.pl

W mailu prosimy napisać swoje imię lub imię i nazwisko, numer telefonu, rodzaj pomocy (nowe ubrania, buty, jedzenie, zabawki, meble, transport, warsztaty, wolontariat).

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt