Ule stanęły na zielonym dachu. EC1 zadba o pszczoły jeszcze zimą

Na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni EC1 pojawiło się dziś pięć uli. Wiosną 2022 roku dołączy kolejnych pięć. Wszystko z troski o niezwykle cenne dla przyrody pszczoły.

fot. ŁÓDŹ.PL
Na zielonym dachu EC1 staneło pięć uli
5 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Owady - a wśród nich pszczoły - pełnią kluczową rolę w przyrodzie, odpowiadając za zapylanie ponad 80% gatunków roślin uprawnych. Zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, znikanie terenów zielonych przyczyniają się do zmniejszania populacji tych niezwykle pożytecznych zwierząt. Dlatego, aby pomóc pszczołom i zwiększyć ich populację w mieście, na dachu EC1 stanęło dziś - we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej - pięć uli. Wiosną przyszłego roku pojawi się kolejnych pięć.

- Jesień nie kojarzy powszechnie z zapylaczami i kwiatami, co jest absolutnie zrozumiałe. – mówi Michał Kędzierski z EC1 – Zależało nam jednak na szybkim uruchomieniu różnych form spotkań edukacyjnych, które wpiszą się w nasze projekty ekologiczne. Od wystawy pyłków roślin, na stałe goszczącej w naszym centrum, właśnie do tematyki zapylaczy, która daje pełniejszy obraz i wiedzę o fascynującym świecie natury. Centrum Nauki i Techniki EC1 istnieje właśnie po to, aby doświadczalnie prezentować zagadnienia, które czasem trudno zrozumieć posługując się wyłącznie teorią. Nasze pszczele rodziny wygodnie przezimują w EC1, a wiosną ruszą do pracy. My będziemy bardziej pracowici, ponieważ będziemy o nich opowiadać nawet zimą – dodaje.

Warsztaty w EC1

Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? - odpowiedzi na te pytania można poznać podczas warsztatów prowadzonych w EC1 przez doświadczonych pszczelarzy. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski, własnoręcznie zbudować dom dla owadów lub wykonać świeczkę z prawdziwego wosku pszczelego. Oprócz warsztatów EC1 planuje także cykl wykładów. Program zajęć jest bardzo atrakcyjny i dostosowany do osób w różnym wieku. Czas zajęć to około 45 minut. Na ten rok przewidzianych jest 10 zajęć, kolejnych 20 - na przyszły rok.



ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt