- To najlepszy przykład na to, że rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic, ale chyba przede wszystkim nadawanie miejscom nowych funkcji społecznych. Chcemy, aby kamienica przy ul. Wschodniej 50 była swego rodzajem centrum aktywności obywatelskiej. Znajdować się tu będą przecież siedziby organizacji pozarządowych, ale też klubokawiarnia czy miejsce spotkań dla aktywistów - powiedziała dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ Joanna Skrzydlewska.
Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi poddana zostanie instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. W podwórku dostępne będą ławki, ogródek dla klubokawiarni, zdrój do picia i stojaki na rowery. Ponadto będzie miejsce na rzeźbę i na okolicznościową scenę. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona na kostkę brukową. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy i drzewa, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Dodatkowo, na altanie powstanie trejaż z roślinnością pnącą. Powstaną także budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. Remont ma rozpocząć się w maju, a budynek zostanie oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.
- Pamiętam czas, gdy ulica Wschodnia była ważną ulicą handlową. Marzy mi się, by to powróciło. A do tego potrzebna jest właśnie rewitalizacja. Jesteśmy teraz na etapie, kiedy dobrze widać kolejne fazy remontu. Niestety, wiemy już, że przeciągnie się on do przyszłego roku. To wynik olbrzymiego zakresu prac, w tym montażu instalacji gazowej, energetycznej czy ciepłowniczej - powiedziała prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.
Z dziewięciu miejskich kamienic, przeznaczonych do rewitalizacji na ul. Wschodniej siedem już jest remontowanych. Jedna czeka na rozstrzygnięcie przetargu, a niebawem rozpisany zostanie przetarg na ostatni z budynków. Trwają też remonty nawierzchni ulicy.