Uroczyste obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

29 sierpnia to najważniejszy dzień obchodów 75. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Gospodarzami są Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi oraz Prezydent Miasta Łodzi. Organizatorem tradycyjnie jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Uroczyste obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto
10 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej odbyła się uroczystość o charakterze religijnym, podczas której odmówiono kadisz w intencji ofiar Zagłady. Także kapłani Kościołów chrześcijańskich odmówili wspólnie modlitwę za zmarłych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Ocaleni wraz ze swoimi rodzinami, m.in. Leon Weintraub. Obecny byli także Michael Schudrich – naczelny rabin Polski oraz Metropolita Łódzki – Grzegorz Ryś.

Przed pomnikiem poświęconym ofiarom łódzkiego getta i obozów koncentracyjnych zapalono znicze.

Zaproszeni goście, gospodarze, organizatorzy oraz przybyli na uroczystość mieszkańcy miasta przeszli z cmentarza do stacji Radegast, miejsca, z którego hitlerowcy organizowali wywózkę mieszkańców getta do obozów koncentracyjnych, gdzie większość nie dostała szansy na przeżycie.

Podczas tej części uroczystości wykonano hymny Polski i Izraela, a wojsko objęło miejsce honorową wartą. Głos zabrał Marian Turski – Ocalony, polski dziennikarz i historyk, który mówił o tożsamości łódzkich Żydów, wśród których, jak mówił, jest on sam. Mówił o tradycji kulturowej, artystycznej i o konieczności otoczenia jej szacunkiem i kontynuacją.

Po tym wystąpieniu głos zabrała Prezydent Hanna Zdanowska, która powiedziała: - Mam przygotowane na tę okoliczność wystąpienie, ale po tych słowach, które przed chwilą usłyszeliśmy powinna zapaść cisza, którą powinniśmy – każdy z  nas z osobna i wszyscy razem – wziąć do swoich serc i ponieść dalej. I traktować jak przykazanie, jak zobowiązanie dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Ponieważ jest tu dzisiaj wśród nas wielu młodych ludzi, pozwólcie, że zacytuję fragment wiersza nastoletniego Abramka Koplowicza „Marzenie”. „Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, zacznę oglądać nasz piękny świat. Usiądę w wielkim ptaku-motorze i wzniosę się w wszechświata przestworze. Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki, popłynę, pofrunę przez morza i rzeki.” To dowód na to, że marzenia zawsze warto mieć. Żyjcie więc tak, by wasze marzenia miały szanse się spełnić. Obyście mieli piękny, bezpieczny świat i oby taka tragedia, jaka się tu wydarzyła nigdy i nigdzie nie miała miejsca.

Cześć ofiarom Litzmannstadt Getto, cześć wszystkim ofiarom II wojny światowej.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt