Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Informacje są dwie oczywiście, czyli dobra i zła - tak Hanna Zdanowska, prezydent Lodzi rozpoczęła swoje wystąpienie do uczniów i nauczycieli "Gastronomika". - Zła jest taka, że to już koniec wakacji, trzeba wrócić do szkoły i obowiązków. Ale jest i dobra, bo znów spotykacie swoich kolegów, przyjaciół, będziecie wspólnie spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Życzę wszystkim sukcesów, a nauczycielom wytrwałości i zapału z jakim zawsze poświęcali się swojej pracy.

 Obecny rok szkolny jest wyjątkowy pod kilkoma względami na co zwrócił uwagę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi: - Po 20 latach w systemie oświaty mamy tylko dwa typy szkół: podstawowe oraz średnie, nie ma już gimnazjów. Ale cieszy fakt, że większość budynków po zlikwidowanych gimnazjach nadal będzie służyć edukacji, bo zagospodarują je inne szkoły. Uczniom życzę dobrych ocen, nauczycielom, aby praca sprawiała im satysfakcję, a wszystkim pracownikom łódzkiej oświaty serdecznie dziękuję za wysiłek, trud i chęć pracy dla dobra uczniów.

Rozpoczynający się dziś rok szkolny jest wyjątkowym nie tylko z powodu likwidacji gimnazjów, ale też z uwagi na podwójny rocznik, który trafił do szkół średnich. W liceach i technikach spotkali się absolwenci gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych, mają różne programy nauczania, inny czas edukacji, bo gimnazjaliści będą w liceum 3, a w technikum 4 lata, a ci po podstawówce już odpowiednio 4 i 5 lat. Najważniejsze jednak, że każdy uczeń, który brał udział w rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd znalazł miejsce dla siebie. Może nie było to wymarzone liceum, ale na pewno liceum jeśli uczniowi zależało na kształceniu właśnie w "ogólniaku". Podobnie było w przypadku techników czy szkół branżowych.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt