Uroczystość w Muzeum Miasta w 150. rocznicę śmierci Iry Aldridge’a

Zapraszamy do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na wydarzenie upamiętniające wybitnego aktora pochowanego w Łodzi - już 7 sierpnia, godz. 12.00.

Łodzianin mimo woli

Urodził się w Stanach Zjednoczonych, zjeździł cały świat owacyjnie przyjmowany na europejskich dworach i scenach, kilkakrotnie występował też w Polsce. W końcu zawitał również do Łodzi, by zagrać na deskach teatru Paradyz. Miasto mu się spodobało, osobliwie zaś sam hotel i teatr.

Nie zamierzał jednak u nas dłużej zabawić, tym bardziej że trochę słabował. Po zakontraktowanych trzech występach planował ruszyć do Sankt Petersburga. Wszystko poszło inaczej niż zamierzał: zanim zdążył choć raz wystąpić, poważnie zaniemógł i rankiem 7 sierpnia 1867 roku umarł. Pochowano go z wielką pompą na Cmentarzu Ewangelickim, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy łodzian. Sama uroczystość pogrzebowa trwała ponad 10 godzin. Od tego czasu tu właśnie spoczywa.

Ira Aldridge – jedni twierdzą, że był potomkiem króla afrykańskiego plemienia, inni, że synem zbiegłych niewolników amerykańskich. Jedni utrzymują, że gry aktorskiej nauczył się jako służący innego wielkiego aktora, drudzy, że sam odkrył swój talent i sam go szlifował. Jedno, co nie budzi wątpliwości to fakt, że był pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim, do tego genialnym. Należy do grona zaledwie 33 aktorów, których Royal Shakespeare Company uhonorowało imienną tabliczką w siedzibie swojego teatru.

Przypadek i losu ironia sprawiły, że umarł w Łodzi – jednym z niewielu dużych miast europejskich, w których nigdy nie zagrał. Mimo to łodzianie go pokochali. Wyprawili mu uroczysty pogrzeb, potem ufundowali z datków płytę nagrobną, wreszcie zaś trzy lata temu staraniami Barbary Williams – badaczki dziejów Aldridge’a, przy walnej pomocy prof. Kujawińskiej Courtney, Muzeum Kinematografii oraz Prezydenta Miasta na fasadzie budynku, w którym mieścił się hotel Paradyż, zawisła tablica pamiątkowa.

Rok Aldridge'a

W 2017 roku przypadają dwie Aldridge’owskie rocznice: 210. urodzin oraz 150. śmierci.

Z tej okazji już 7 sierpnia z inicjatywy Wydziału Kultury spotkamy się w Muzeum Miasta Łodzi na uroczystości „Ira Aldridge: In Memoriam”. Gość specjalny z USA Omara Sangare zadeklamuje, również w oryginale, fragmenty Otella, sztandarowej roli Aldridge’a. O artyście opowiedzą: prof. Małgorzata Leyko, prof. Jacek Orłowski z Instytutu Teatralnego im. M. Hertza, oraz prof. Krystyna Kujawińska-Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i krajów Wspólnoty Brytyjskiej , autorka doskonałej biografii artysty - Ira Aldridge (1807-1867). Dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Potem zabytkowe autobusy przewiozą gości na część ewangelicką Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na grobie Aktora.

W listopadzie czeka nas kulminacja obchodów rocznicowych: kierowane przez prof. Kujawińską-Courtney Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza w Łodzi oraz Biblioteką Uniwersytecką organizują Dzień Aldridge'owski: rozpocznie go sesja naukowa poświęcona aktorowi, następnie odbędzie się wernisaż wystawy, a całość obchodów zwieńczy spektakl teatralny w wykonaniu amerykańskich artystów. Gorąco zapraszamy.

Spotykamy się już 7 sierpnia, w najbliższy poniedziałek, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Wstęp wolny.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt