Uwaga na upały! Będzie nawet 35 stopni

W najbliższych dniach w Łódzkiem termometry mogą wskazywać nawet 35 st. C. Dlatego przypominamy, że w upalne dni trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody. Nie należy też długo przesiadywać na słońcu.

fot. CC0 license
Między godz. 13.00 – 17.00 powinniśmy unikać ekspozycji na słońce

Gorące dni dopiero się zaczęły, a w łódzkich szpitalach już leżą pacjenci z objawami udaru słonecznego. Jak nie trafić na szpitalne łóżko radzi Kamil Szyszow, dyrektor ds. medycznych w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. K. Jonschera w Łodzi:

  • Najlepiej w upalne dni zasłonić okna ciemnymi roletami. Wietrzyć mieszkania powinniśmy rano, a spacery zostawić na godziny po zachodzie słońca. Między godz. 13.00 – 17.00 powinniśmy unikać ekspozycji na słońce.
  • Największy błąd, jaki popełniają osoby starsze to picie zbyt małej ilości płynów, zwłaszcza poza domem. Seniorzy obawiają się bowiem problemów fizjologicznych. To błąd. Dziennie należy wypić w takie dni ok 2 l wody, by nie doszło odwodnienia. Zamiast polecanych wszędzie zimnych napojów, należy pić wodę o temperaturze pokojowej, a nawet ciepłą herbatę
  • Do zaleceń lekarzy powinny stosować się nie tylko osoby starsze, ale także ich opiekunowie. Podczas upałów seniorzy powinni zrezygnować z prac na działkach
    i w ogrodzie. W takie dni najlepiej, gdy położą się w chłodnym pomieszczeniu ze szklanką wody w ręku. Warto także zadbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę. Kiełbaski z grilla należy zastąpić gotowanymi warzywami i mięsem.
  • Osoby, które biorą leki, powinny przyjrzeć się dokładnie ulotkom, bo często po zażyciu leku nie można wystawiać się na słońce.
  • Jeśli wystąpią objawy sugerujące udar słoneczny, czyli zawroty głowy, mdłości, osłabienie czy przyspieszony rytm serca, należy położyć się w zacienionym miejscu i wykonać zimne okłady. W przypadku utraty przytomności należy wezwać pogotowie.

Te uwagi dotyczą także osób przewlekle chorych.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt