Gorące dni dopiero się zaczęły, a w łódzkich szpitalach już leżą pacjenci z objawami udaru słonecznego. Jak nie trafić na szpitalne łóżko radzi Kamil Szyszow, dyrektor ds. medycznych w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. K. Jonschera w Łodzi:
- Najlepiej w upalne dni zasłonić okna ciemnymi roletami. Wietrzyć mieszkania powinniśmy rano, a spacery zostawić na godziny po zachodzie słońca. Między godz. 13.00 – 17.00 powinniśmy unikać ekspozycji na słońce.
- Największy błąd, jaki popełniają osoby starsze to picie zbyt małej ilości płynów, zwłaszcza poza domem. Seniorzy obawiają się bowiem problemów fizjologicznych. To błąd. Dziennie należy wypić w takie dni ok 2 l wody, by nie doszło odwodnienia. Zamiast polecanych wszędzie zimnych napojów, należy pić wodę o temperaturze pokojowej, a nawet ciepłą herbatę
- Do zaleceń lekarzy powinny stosować się nie tylko osoby starsze, ale także ich opiekunowie. Podczas upałów seniorzy powinni zrezygnować z prac na działkach
i w ogrodzie. W takie dni najlepiej, gdy położą się w chłodnym pomieszczeniu ze szklanką wody w ręku. Warto także zadbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę. Kiełbaski z grilla należy zastąpić gotowanymi warzywami i mięsem. - Osoby, które biorą leki, powinny przyjrzeć się dokładnie ulotkom, bo często po zażyciu leku nie można wystawiać się na słońce.
- Jeśli wystąpią objawy sugerujące udar słoneczny, czyli zawroty głowy, mdłości, osłabienie czy przyspieszony rytm serca, należy położyć się w zacienionym miejscu i wykonać zimne okłady. W przypadku utraty przytomności należy wezwać pogotowie.
Te uwagi dotyczą także osób przewlekle chorych.