Podczas pandemii wydawcy czasopism i książek naukowych zgodzili się nieodpłatnie udostępnić bazy danych artykułów związanych z metodami leczenia COVID-19.
- Na całym świecie trwają intensywne badania, które pozwolą znaleźć skuteczny sposób na walkę z wirusem SARS CoV-2 powodującym COVID-19. Ale pracownicy służby zdrowia, po wielogodzinnych dyżurach w szpitalach, po prostu nie mają w obecnej sytuacji czasu na przeszukiwanie tysięcy artykułów. – tłumaczy prof. zw. dr hab. n. med. Bogdan Walkowiak, Lider Naukowy w Bionanoparku – Dlatego ten projekt robi to za nich. Wyniki dostarcza w skondensowanej, łatwo dostępnej formie.
COVID-TREAT gromadzi, selekcjonuje i udostępnia najnowszą literaturę na temat diagnozowania i leczenia COVID-19. Strona została pomyślana, jako „punkt szybkiego dostępu”, który umożliwia personelowi klinicznemu, badaczom i diagnostom, a także każdemu zainteresowanemu ta tematyką dostęp do specjalistycznej literatury. Baza gromadzi informacje z różnych źródeł, w szczególności o nowych metodach i sprawdzonych sposobach leczenia akceptowanych przez środowisko naukowe.
Platforma została tak zaprojektowana, aby dostęp do niej można było uzyskać za pośrednictwem zwykłego komputera, notebooka lub nawet smartfona. Informacje są dostępne w prostych plikach pdf. Dzięki temu będą łatwo, także w krajach rozwijających się, w których zarówno dostęp do Internetu jak i jego przepustowość jest bardzo ograniczona.
- Zostaliśmy zaproszeni do tego projektu przez Hamburg University of Applied Sciences. Podjęliśmy decyzję, że przyłączymy się do tej inicjatywy. Wiedza, to najlepsza broń w walce z pandemią. Tylko rzetelne badania pozwolą na znalezienie skutecznych terapii, leków i szczepionki - mówi Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku.
W projekt zaangażowani są naukowcy z Bionanoparku, pracujący na co dzień w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej i Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriałów.
Głównym koordynatorem COVID-TREAT jest Hamburg University of Applied Sciences. Partnerami są m.in. Bionanopark, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet w Urbino.
Bazę można znaleźć na stronie internetowej https://covid-19treat.de/. Aby uzyskać do niej bezpłatny dostęp należy wypełnić krótki formularz rejestracyjny.