W Botaniku zaczyna kwitnąć słynna kolekcja tulipanów

To już łódzka tradycja majówkowa – w ogrodzie botanicznym kwitnie przepiękna kolekcja kilkudziesięciu tysięcy tulipanów. W tym roku trochę nieśmiało przez wyjątkowo zimny kwiecień

W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 60 000 cebul w 35 odmianach.
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Mimo chłodnej aury, wiosna w Ogrodzie Botanicznym jest coraz bardziej widoczna. W chwili obecnej kwitnie wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Podczas spaceru po Ogrodzie warto bliżej przyjrzeć się kwitnącym właśnie klonom, bukom, jesionom czy grójecznikowi japońskiemu rosnącemu na terenie Ogrodu Japońskiego. Tam też uwagę zwracają kwitnące wiśnie w odmianach „Accolade” i „Fukubana”. Pięknie kwitnie również wiele krzewów tj. magnolie gwieździste, różne odmiany forsycji, a z ciekawostek np. leszczynowiec skąpokwiatowy – wylicza Dorota Mańkowska, naczelnik Ogrodu Botanicznego.

Rozpoczyna się również kwitnienie kolekcji tulipanów. - W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 60 000 cebul w 35 odmianach. Na specjalnie przygotowanych kolistych rabatach zlokalizowanych na końcu pomnikowej Alei Lipowej, prezentowanych będzie ponad 51 000 tulipanów w 27 odmianach z grupy mieszańców Darwina. W kolekcji znajdziemy między innymi bardzo popularne i znane odmiany, tj.: Golden Apeldoorn, Salmon van Eijk, Ivory Floradale, Parade, Golden Oxford, jak również po raz pierwszy prezentowaną w Ogrodzie żółtą odmianę Conqueror oraz kremowo-różową odmianę Flaming Rewel – opowiada naczelnik.

W długi weekend będzie można oglądać pierwsze kwitnące tulipany, a w całej okazałości będzie można je podziwiać za kilka, kilkanaście dni.

Prawie 10 000 cebul tulipanów zakwitnie także na rabacie bylinowej znajdującej się w centralnej części Ogrodu, na terenie działu Systematyki Roślin Zielnych oraz w przedogródku w „Skansenie Roślinnym”. W przedogródku, oprócz mieszańców Darwina, obejrzeć można również odmiany tulipanów botanicznych.

Spośród roślin zielnych na uwagę zasługują kwitnące właśnie różne gatunki pierwiosnków np. pierwiosnek ząbkowany, gruziński i lekarski, jak również cieszynianka wiosenna, ułudka wiosenna, żagwin ogrodowy, sasanka zwyczajna, floks szydlasty oraz hiacynty, szafirki, puszkinie i wrzośce.

Ogród Botaniczny w okresie od 1 kwietnia do 31 października otwarty jest codziennie. Godziny otwarcia Ogrodu w maju: 9:00 – 20:00 (kasy czynne do godz. 19:30). Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt