Ania od kilku lat mieszka w domu dziecka. Uczy się jeszcze w szkole dziennej, ale planuje pracę w najbliższe wakacje. W sali z ubraniami czuła się jak ryba w wodzie:
- Wybrałam niebieska marynarkę i granatowe szpilki. Do tego jasna koszula i sukienka. Fajnie, że te rzeczy będę mogła zabrać ze sobą. Super, że będę miała też zrobiony makijaż przez profesjonalistkę – mówiła z zadowoleniem.
Joanna Dackiewicz, stylistka pracująca od lat z osobami z pierwszych stron gazet, przyznaje, że wyjazdy do Mediolanu na zakupy dla klientów bywają o wiele łatwiejsze niż warsztaty z nastolatkami. - Bardzo przeżywałam pierwsze spotkania z młodzieżą. Dzisiaj też miałam taki moment, gdy jeden z chłopaków powiedział, że weźmie wszystkie ubrania, które mu przygotuję, bo nie ma w co się ubrać – wspomina.
Joanna Stachura z z Fundacji Pankracy przypomina, że równie ważne jak pierwsze wrażenie jest przebieg rozmowy z rekruterem. Pani Joanna od lat rekrutuje kadrę menadżerską do Centrali Castorama Polska, gdzie pracuje jako specjalista ds. talentu i rozwoju. Jakie rady przekazała nastolatkom?
- Przede wszystkim rozmawialiśmy o tym, co już dziś, bez większego zawodowego doświadczenia mogą wpisać do pierwszego CV. Jeżeli opiekowali się młodszym rodzeństwem, albo kolegami z placówki, wyprowadzali psa na spacer, gotowali czy np. myli samochody sąsiadom itp. to już są umiejętności, które świadczą o ich odpowiedzialności, zaangażowaniu, organizacji czasu. Trzeba się tym chwalić. Jeżeli ktoś działał jako wolontariusz, miał szkolne praktyki – to też warto wpisać te działania do curriculum vitae - zaznaczyła.
Pani Joanna podkreśla, że ważne są też zainteresowania i pasje młodych ludzi, bo można je już teraz wykorzystywać i powoli budować przebieg drogi zawodowej. - I choćby przykład z dzisiejszych warsztatów – jeden z chłopaków przyznał się, że pasjonuje się fotografią i chce nas wesprzeć przy kolejnych takich warsztatach. Oczywiście zaprosiliśmy go do współpracy już przy kolejnym spotkaniu w Radomiu - dodała.
Jednym z elementów warsztatów była też rozmowa z profesjonalnym rekruterem, która odbywała się on line. Chętni nastolatkowie mogli na własnej skórze przekonać się, jaki może być jej przebieg.
- Na początku rozmowy denerwowałam się. Może dlatego, że była ona prowadzona przez internet? Zapomniałam się przedstawić, ale pani, która odgrywała rolę rekruterki spojrzała na „moje cv” i dopytała, czy to jestem ja. W sumie przełamałam swój stres i myślę, że jak w wakacje będę szukała pracy, to już będę pewniejsza siebie podczas prawdziwej rozmowy o pracę - opowiedziała o swoich wrażeniach Kasia, która od ponad roku mieszka w mieszkaniu treningowym.
„W dobrym stylu do pierwszej pracy” to projekt realizowany od kilku lat na terenie całej Polski przez Fundację Pankracy i Fundację Program Pomocy Pierwsza Praca. W Łodzi pomysłodawczynie akcji pojawiły się już po raz drugi dzięki współpracy z pracownikami Zespołu ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do współpracy zaprosiły osoby, które na co dzień stylizują osoby z pierwszych stron gazet, a wśród wolontariuszy byli min. pracownik Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, dyrektor znanej marki kosmetycznej i aktor, członek Stowarzyszenia Ligii Zwyczajnych Gentlemanów, a także profesjonalni fotografowie i wizażyści wspierani przez studentki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
- Warto pomagać, dzielić się z innymi i krzewić dobre wzorce i pomoc – mówi Dorota Stano, prezeska Fundacji Pankracy. - Młodzież, która przyszła na warsztaty jest w trudnym momencie życia - jeszcze nastoletnia, ale już prawie dorosła, część z nich za chwilę opuści domy dziecka czy rodziny zastępcze. Dobrze, by poznali swoją wartość, uwierzyli w siebie, w to, że są wartościowi, wspaniali i mądrzy.
Wszyscy uczestnicy otrzymali zdjęcia wykonane podczas warsztatów (także takie przeznaczone do cv) oraz ubrania, które wybrali do sesji zdjęciowej. Odzież pochodziła z Banku Ubrań, gdyż jednym z elementów warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat ekologii i działań związanych z ratowaniem planety, co wiąże się m.in. z wyboerm odzieży z drugiej ręki.
Relację z warsztatów, które odbyły się 13 i 14 kwietnia w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej ul. Tuwima 10 przygotowała Katarzyna Dobrowolska z Zespołu ds. Usamodzielnień Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń MOPS w Łodzi; zdjęcia wykonali Agnieszka Szadowiak i Jakub Miguła.
O akcji „W dobrym stylu do pierwszej pracy” można przeczytać także tu:
https://www.facebook.com/bankubran?locale=pl_PL
https://www.facebook.com/fundacjapankracy?locale=pl_PL
https://www.facebook.com/FundacjaProgramPomocyPierwszaPraca?locale=pl_PL