W hołdzie ofiarom Holokaustu. Program tegorocznej edycji Dni Pamięci

Złożenie kwiatów na Stacji Radegast, recital pieśni żydowskich, projekcje filmowe, wystawy, wykłady i warsztaty edukacyjne. Łódź po raz jedenasty przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
7 zdjęć
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Rozpoczęły się XI Dni Pamięci. O tragicznych losach polskich Żydów, ich historii, kulturze i tradycjach przypomni cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych przygotowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz łódzkie instytucje kultury.

Obchody objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi zainaugurowała uroczystość złożenia kwiatów na stacji Radegast. Było to jedyne w programie tegorocznej edycji  wydarzenie, które odbyło się nie tylko w sieci.  Przy macewach spotkali się przedstawiciele TSKŻ, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz teatru im. Stefana Jaracza. Miasto reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski oraz wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, który powiedział: - Historia się powtarza, kiedy o niej zapominamy. Pamiętajmy o tym, co wydarzyło się w tym miejscu, żeby w przyszłości żadna ideologia, która może podważać podstawy funkcjonowania ludzkości się nie rozwinęła. Kultywujmy pamięć o ofiarach holokaustu, żeby nie zapomnieć o okrutnych czynach, które wstrząsnęły światem i zmieniły go na zawsze.

Do słów Mariana Turskiego, więźnia Litzmannstadt Getto, wygłoszonych rok temu w Oświęcimiu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski: - Mam w głowie słowa Mariana Turskiego o tym, że Auschwitz nie spadło z nieba. Było procesem przygotowanym i rozpoczęło się już w 1933 roku, od momentu dojścia nazistów do władzy. Wtedy to zniszczono szacunek do drugiego człowieka. Dziś spotykamy się, aby oddać hołd pomordowanym, ale spotykamy się również ze względu na przyszłość. Po to, by taki mord już nigdy więcej się nie powtórzył…

Pozostałe wydarzenia XI Dni Pamięci ze względu na sytuację epidemiczną przeniesione zostały do internetu. Online będzie można wysłuchać wykładu, obejrzeć wystawę poświęconą Chasydom, a szkoły będą mogły wziąć udział w ciekawej ofercie edukacyjnej.

„Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?” – to propozycja przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół średnich opierają się na analizie pięciostopniowej skali uprzedzeń, stworzonej przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Praca na tytułowej Piramidzie Nienawiści pozwoli prześledzić - krok po kroku - jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat tego, jak niebezpiecznymi zjawiskami są stygmatyzacja i wykluczenie społeczne oraz uświadomią sobie konsekwencje tych działań, prowadzące do dyskryminacji i agresji. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu zaprasza na wykład Adama Sitarka „Auschwitz Birkenau. Historia obozu”.

Do programu online w tym roku dołączył także oddział TSKŻ we Wrocławiu. W ramach wydarzeń towarzyszących, 1 lutego, organizatorzy zachęcają do interesujących spotkań z Tamarą Włodarczyk, która opowie o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach oraz z Eliezerem Mizrachimem, kantorem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, który zabierze nas w podróż muzyczną, prezentując swój recital pieśni żydowskich. W tym samym dniu będzie można również wirtualnie zwiedzić wystawę „Jorcajt – Czas Chasydów”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dodatkowo będzie można wysłuchać wspomnień Mordechaja Canina w interpretacji Tomasza Kwietko – Bębnowskiego.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę warsztatów edukacyjnych dla szkół i grup zorganizowanych. Stanowi ona niewątpliwie główny trzon tegorocznej edycji. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Swój program zajęć oparły na dziełach literackich, które poruszały temat zagłady i stanowią między innymi kanon lektur szkolnych. Oferta skierowana jest do uczniów w wieku 15-18 lat. Wirtualne lekcje rozpoczną się dzień przed oficjalnymi obchodami i potrwają do końca tygodnia, a wezmą w nich udział szkoły zarówno z Łodzi, jak i z innych miejscowości województwa łódzkiego.

Wszystkie wydarzenia dostępne są bezpłatnie na facebooku TSKŻ i Dni Pamięci oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Więcej informacji oraz program obchodów znajdują się na stronie TSKŻ pod linkiem: http://tskz.pl/xi-dni-pamieci-edycja-online/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt