W hołdzie prezydentowi - społecznikowi. Upamiętnienie Aleksego Rżewskiego z okazji Święta Pracy

W przeddzień Święta Pracy wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty na grobie Aleksego Rżewskiego. Miasto upamiętniło dawnego włodarza miasta, znanego z wrażliwości na sprawy społeczne i potrzeby ludzi pracy.

Grób Aleksego Rżewskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi. fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Aleksy Rżewski przeszedł niezwykłą drogę od rewolucjonisty 1905 r. do sprawczego gospodarza wielkiego miasta, a później społecznika i działacza. Łódź zawdzięcza mu dynamiczny start
w nowej Polsce po odzyskaniu niepodległości. 

W 1919 r, gdy obejmował prezydenturę miasto zmagało sięz wieloma problemami. Było praktycznie pozbawione polityki socjalnej i nowoczesnej infrastruktury, które decydowały o jakości życia. Reformowanie zaczęło się zatem od edukacji i nowej infrastruktury. Aleksy Rżewski wprowadził powszechne nauczanie na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkół mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież. Rozpoczęto budowę nowych szkół, planowanie sieci wodociągów, rozwój transportu publicznego. Miasto uzyskało 1/3 udziałów w Spółce Kolei Elektrycznej Łódzkiej Ł i tym samym wpływ na kształtowanie miejskiej sieci tramwajowej. Otworzono też przychodnię zdrowia i bibliotekę dla dzieci, zainicjowano ideę zielonego miejsca rekreacyjnego (dzisiejszy Park im. Józefa Piłsudskiego na Zdrowiu). 

W działaniach Rżewskiego widoczna była wrażliwość na potrzeby ludzi pracy, które łączą go ze świętem 1 Maja (Świętem Pracy). To właśnie polscy socjaliści organizowali pierwsze manifestacje w obronie ludzi pracy. Jako pierwsi zaczęli mówić o koniecznych zmianachi jakości życia robotników. Własnie dlatego odwiedziny przy mogile Rżewskiego stały się tradycją łódzkich obchodów Święta Pracy. Grób na Starym Cmentarzu w Łodzi to symboliczne miejsce pamięci - Aleksy Rżewski zginął prawdopodobnie jesienią 1939 r., ale miejsce jego pochówku jest nieznane.

W ostatnich latach  często przywoływano dokonania Aleksego Rżewskiego, wcześniej nieco zapomnianej postaci.  Stał się inspiracją do filmu, książek, artykułów i wydarzeń publicznych, również bohaterem murala. Jest uważany za ojca nowoczesnej Łodzi i jednego z jej największych reformatorów. Wzór znakomitego włodarza, który przede wszystkim myślał o mieszkańcach.

 

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt