W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych i Łódzkiego Centrum Wydarzeń) oraz pięciu domów kultury (Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury „Górna”, Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Widzewskich Domów Kultury).

fot. Archiwum UMŁ
Zamiar sieciowania instytucji to także odpowiedź na zmiany sposobu odbierania kultury spowodowane pandemią COVID-19

Celem połączenia jest zwiększenie efektywności działań realizowanych w obszarze kultury na poziomie lokalnych społeczności, co dla mieszkańców przełoży się na lepszą dostępność do uczestnictwa w kulturze oraz efektywniejsze wykorzystywanie potencjału kulturowego i kreatywnego w Łodzi. Zamiar sieciowania instytucji to także odpowiedź na zmiany sposobu odbierania kultury spowodowane pandemią COVID-19. 

Od kilku lat konsekwentnie inwestowane są znaczne środki w rewitalizację i remonty dotychczasowych domów kultury, tworząc piękne, funkcjonalne i nowoczesne miejsca, przeznaczone do spędzania czasu wolnego. Jednak pandemia COVID-19 wymusiła zmianę w sposobie uczestnictwa i odbierania kultury oraz uświadomiła wszystkim, że bez kultury nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

- Podejmujemy dziś kolejne kroki, które mają na celu poprawienie jakości odbioru kultury w Łodzi, sposobu jej zarządzania i dostępności. Chciałabym dziś poinformować Państwa
o
zamiarze stworzenia nowej formuły działalności pięciu domów kultury - Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury „Górna”, Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Widzewskich Domów Kultury oraz połączenia dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi – Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. – ogłosiła wiceprezydent, Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Miasto czerpie z najlepszych wzorców, które przyniosły efekty pozytywne dla mieszkańców naszego miasta oraz samych instytucji, czyli procesu łączenia bibliotek miejskich, który formalnie zakończył się w 1 stycznia 2018 r. utworzeniem Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Praca całego zespołu  Dyrektora Pawła Brauna jest wzorowym przykładem takich działań i w oparciu o te doświadczenia, po uważnych analizach Wydział Kultury sukcesywnie zamierza realizować budowanie nowej struktury domów kultury w Łodzi.

- Do projektu sieciowania zamierzamy podejść starannie i stopniowo. – zapewniła wiceprezydent. - Już dziś, chciałabym zaprosić do rozmowy wszystkich, którym zależy na Łodzi, jako mieście kultury. Pierwsze spotkania z dyrektorami domów kultury już się odbyły – z ogromną uwagą wysłucham mieszkańców i aktywistów łódzkich. Jednocześnie, pragnęłabym uspokoić, że nie jest to czas redukcji etatów i zwolnień w domach kultury – naszym nadrzędnym celem jest uprawnienie zarządzania i podnoszenie jakości oferty kulturalnej. – dodała.

Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ przedstawił harmonogram łączenia: - Proces połączenia przebiegał będzie kilkuetapowo. Po podjęciu przez Radę Miasta uchwał zamiarowych,
od września 2020 roku rozpoczniemy proces oficjalnych konsultacji, prowadzenia dialogu społecznego oraz organizacji spotkań, których celem będzie m.in. zebranie opinii, wypracowanie konkretnych stanowisk oraz dochowanie formalnych wymogów i procedur. Na grudzień zaplanowaliśmy kolejne kroki prawne, poprzez podjęcie uchwał o połączeniu oraz przyjęciu nowych statutów. Z początkiem lutego 2021 roku chcielibyśmy powołać nowe instytucje kultury. Cały proces chcemy przeprowadzić z poszanowaniem opinii i zdania dyrektorów, i pracowników kultury, a także mieszkańców i odbiorców działań kulturalnych, dlatego już na etapie uchwały zamiarowej liczymy, że zaproszenie do rozmów przyjmą przedstawiciele środowisk kultury, środowisk naukowych, artyści i organizacje pozarządowe.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt