W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa o historii kina – „Kino Polonia”, złożona z kilku tysięcy obiektów i ogromu licencji filmowych

„Kino Polonia” – największa w Polsce ekspozycja stała poświęcona historii kina na ziemiach polskich, zlokalizowana w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej – wchodzi w kolejny etap realizacji.

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu.

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Zaprojektowana przez pracownię NsMoon ekspozycja, stworzona na podstawie scenariusza przygotowanego przez kuratora wystawy Piotra Kuleszę oraz dyrektora i autora koncepcji NCKF Rafała Syskę, będzie wyjątkowym audiowizualnym spektaklem.

Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat. Narracja wystawy pozwoli nam poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Na ścieżce zwiedzania spotkamy się z gwiazdami filmowymi, obejrzymy największe arcydzieła kinematografii, wybierzemy się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzymy się w atmosferze „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, poznamy kino jidysz, a także zajrzymy do pracowni twórców filmu amatorskiego. Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.

Wraz z postępami w działaniach budowlanych i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych.

Ale Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nie tylko „Kino Polonia”, to również dwie inne wystawy stałe i powiązana z nimi nowoczesna edukacja filmowa, realizowana w supernowoczesnych przestrzeniach warsztatowych i pracowni badawczej z multimedialną biblioteką i archiwum. Na uczestników będą̨ czekać́ laboratoria: dźwiękowe, montażowe, efektów specjalnych, animacji poklatkowej i studio telewizyjne. W trzy salowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, będą się odbywać projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.

Inwestycje i wystawy to oczywiście bardzo ważne, dosłownie fundamentalne kwestie – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF – Ale warto podkreślić, że są one pretekstami do spotkania, budują wrażenia i doświadczenia. Dla odwiedzających zostaną również udostępnione kawiarnie i restauracja, a w przestrzeniach wspólnych powstaną miejsca do odpoczynku, spotkań towarzyskich i rozmów. Zgodnie z ideą realizacji współczesnych centrów kultury, budynek będzie spełniał funkcje edukacyjne – uczył samym wnętrzem i architekturą, wchodził w interakcje ze zwiedzającymi, stając się bazą komunikacji artystycznej.

Generalny wykonawca robót budowlanych: Pagma-Bud //sp. z o.o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Powierzchnia wystawy: około 1500 m².

Wystawa zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach: na poziomie +2, +3 i +4 budynku EC1 Wschód.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt