W Łodzi zainstalowano kilkadziesiąt defibrylatorów, które pomogą uratować życie

Defibrylatory w przestrzeni miejskiej to zadanie zgłoszone do budżetu obywatelskiego, które zakłada rozmieszczenie w Łodzi 80 takich urządzeń. Defibrylatory mogą uratować życie w sytuacji zagrożenia, a dostępne będą w miejscach publicznych o dużym przepływie ludzi.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
AED to urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby bez wykształcenia medycznego
4 zdjęcia
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Jak poinformował przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej Adam Wieczorek, w defibrylatory zostały wyposażone pojazdy nadzoru ruchu, krańcówki MPK, punkty sprzedaży biletów w 13 różnych lokalizacjach (m.in. na Janowie, Dąbrowie, ul. Pabianickiej, al. Wyszyńskiego, Kusocińskiego, Kurczakach czy przy pl. Niepodległości), obiekty MOSIR (kąpieliska, pływalnie, lodowiska, hala przy Małachowskiego), stadion miejski przy al. Piłsudskiego, posterunki Straży Miejskiej (trzy całodobowe), przychodnie POZ (17 w różnych placówkach), instytucje kultury (np. Fabryka Sztuki), domy pomocy społecznej (9 w całym mieście) oraz 8 jednostek OSP, przede wszystkim na obrzeżach miasta)

W ramach projektu w Łodzi, w przestrzeni miejskiej, w budynkach użyteczności publicznej instalowane są lub już zamontowano: 80 półautomatycznych defibrylatorów z dodatkowym wyposażeniem (rękawiczki, materiały dezynfekcyjne, maska ratownicza), szafki zewnętrzne i wewnętrzne do przechowywania defibrylatorów, oznakowano szafki i miejsc montażu symbolem AED oraz dołączono do nich instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zatrzymania krążenia z użyciem defibrylatora. Przeszkolono 407 osób z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach zatrzymania krążenia z użyciem defibrylatora AED (pracownicy UMŁ, MPK, DPS, ZOZ, Straży Miejskiej, OSP, MOSIR i Miejskiej Areny Kultury i Sportu.

Jak podkreślił prezes MPK Zbigniew Papierski, spora liczba zasłabnięć czy innych zdarzeń medycznych ma miejsce w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach lub w trakcie kolizji drogowych. Dlatego wyposażenie samochodów nadzoru ruch, które zjawiają się w takich wypadkach na miejscu zdarzenia jest celowe i nieraz już udało się udzielić pierwszej pomocy osobom chorym lub poszkodowanym.

Projekt o wartości ok. 360 tys. zł wyróżnia Łódź spośród innych miast, w których nie realizowało tego rodzaju zakupu na tak dużą skalę.

AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Projekt AED, urządzenie analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej i "podejmuje decyzję" o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby bez wykształcenia medycznego. Wydano również specjalny komiks edukacyjny dla najmłodszych, prezentujący zasady udzielania pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatora AED.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt