Tegoroczną edycję Kampanii honorowym patronatem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Dlatego w ramach wsparcia kampanii punktualnie o godzinie 19:00 Łódź zabłysnęła dzisiaj na zielono. To w geście solidarności z osobami z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, których na całym świecie jest aż 17 milionów. W Łodzi podświetlony został m.in. Urząd Miasta Łodzi, Park Moniuszki, Manufaktura, Monopolis, Off Piotrkowska, Firma TME, Synergia - Wólczańska 128/134, Piotrkowska 217 (OKAM ), HAMMERmed Medical Polska - biurowce na Kopcińskiego.
Dlaczego #17milionów? Ponieważ już ponad 17 milionów osób na całym świecie cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, które jest również najczęstszą, przewlekłą przyczyną niepełnosprawności występującą u dzieci.
Dlaczego w październiku? Ponieważ 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. To właśnie z tego powodu Fundacja Kolorowy Świat podejmuje przez cały październik szereg działań, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa na codzienne problemy osób cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.
Zwieńczeniem dnia jest akcja podświetlania budynków na zielono – 6 października, dziesiątki obiektów i budynków użyteczności publicznej w całej Polsce rozświetlają się na zielono w geście solidarności z osobami z MPD. W tym roku zaświeciły się budynki od Szczecina, Gdańska, Białegostoku po Warszawę, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków.
Kampania potrwa przez cały październik, a solidarność z osobami z MPD może okazać każdy:
- biorąc udział w wyzwaniu sportowym #17milionów i dodając pokonany przez siebie dystans do wyzwania;
- zwiedzając wybrane miasto w Polsce podczas spaceru dla #17milionów;
- biorąc udział w charytatywnym maratonie tańca w jednej ze szkół tańca w całej Polsce w ramach #Roztańczonych17milionów;
- odwiedzając restauracje biorące udział w Wyzwaniu #17milionówgroszy, które w październiku część dochodu przeznaczają na rehabilitację dzieci z MPD;
- nakładając zielony filtr na swoje zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych w dniu 6 października.
Mózgowe Porażenie Dziecięce to diagnoza na całe życie. Szacuje się, że MPD występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci. Postacie mózgowego porażenia dziecięcego są różne. Cechą wspólną są trudności w zakresie ruchu i postawy czy wręcz brak możliwości samodzielnego poruszania się.
MPD bardzo często towarzyszą trudności w jedzeniu, mówieniu czy oddychaniu oraz szereg innych chorób o różnym nasileniu. Mózgowe porażenie dziecięce powstaje w wyniku uszkodzenia tkanki mózgowej we wczesnym etapie rozwoju – jeszcze w czasie życia płodowego, w czasie porodu lub tuż po urodzeniu.
Dołącz do Kampanii już dziś – nie przechodź obojętnie obok 17milionów.
Dowiedz się więcej na: https://17milionow.pl/