W zabytkowym Pałacu Poznańskiego powstała... winda! Połączyła cztery kondygnacje

Odnowiony pałac Izraela Poznańskiego, w którym siedzibę ma Muzeum Miasta Łodzi, dzięki remontowi wzbogacił się nie tylko o przestrzenie wystawiennicze, czy nowe wejście, ale i o stylową, okrągłą, szklaną windę.

fot. ŁÓDŹ.PL
Windą po Pałacu Poznańskiego
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Okrągła, przeszklona winda umożliwia odwiedzającym Muzeum Miasta Łodzi szybkie i wygodne dotarcie do każdej z czterech kondygnacji budynku, a jej szyb znajduje się w bliskiej odległości od nowego wejścia od ul. Zachodniej.

Zarówno wejście, jak i winda zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Spora średnica (156 cm) umożliwia obrót wózków inwalidzkich, a korytarze prowadzące do niej są odpowiedniej szerokości.

Szyb powstał w „baszcie”, w której dawniej znajdowała się okrągła klatka schodowa. Na kolejnych kondygnacjach mieściły się, m.in. toaleta z przedsionkiem oraz pomieszczenie techniczne muzeum.

Stylowa winda porusza się z prędkością 0,38 m/s i może przewieźć do 10 osób. Dźwig zatrzymuje się na czterech piętrach, a różnica wysokości między poziomem -1 a 2 to ponad 11,5 m. Jest również wyposażona w automatyczne, szklane 4-segmentowe drzwi.

Zwiedzanie nawet z windy

Przeszklenia windy pozwalają użytkownikom na obejrzenie zabytkowych stiuków oraz marmoryzacji na poziomie zajmowanym przez dawną toaletę z przedsionkiem, zaglądanie przez okna na parterze oraz wyglądanie na pałacowy dziedziniec i ogród.

Widok na wejście do windy z korytarza Pałacu Poznańskiego

Winda w pałacu Izraela Poznańskiego nie jest podciągana i opuszczana na stalowych linach – porusza nią nowoczesny system hydrauliczny zamontowany w podszybiu dźwigu.

Początki remontu Pałacu Poznańskiego

Przypomnijmy, że ponad dwuletni remont pałacu Izraela Poznańskiego zakończył się we wrześniu 2020 r. Inwestycja objęła swoim naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, a muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łączny koszt inwestycji to blisko 40 mln złotych, w tym winda – 750 tys. zł.

Trochę historii...

Pałac Izraela Poznańskiego, zwany też łódzkim Luwrem, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. Jego budowę rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. I to właśnie ten dom stał się zaczątkiem wielkiego pałacu.

Pierwszy projekt pałacu jest dziełem Hilarego Majewskiego z 1888 roku. Po dziesięciu latach projekt H. Majewskiego został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.


Projekt pn. "Rewitalizacja, modernizacja i poprawa infrastruktury zabytkowego obiektu Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich w części użytkowanej przez Muzeum Miasta Łodzi" został zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-00-1027/16-00 zawartej w dniu 5 kwietnia 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt