- Rozpoczął się nowy sezon grzewczy i powraca problem zanieczyszczeń powietrza w Łodzi. Po pierwszej edycji programu dofinansowania walki ze smogiem, będziemy ją kontynuować i w styczniu przeprowadzimy kompleksowe badania powietrza na terenie wszystkich 56 osiedli łódzkich, w sumie 200 pomiarów - zapowiedział p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ Michał Baryła.
Kontynuowany ma być również program dofinansowania wymiany pieców i instalacji grzewczych w podobnej kwocie, czyli 3 mln zł. Jak poinformował koordynator projektu Krzysztof Honkisz, dotacje mają się zwiększyć się z 75 proc. do 80 proc. poniesionych kosztów, dofinansowanie obejmie również zakup pieców elektrycznych i akumulacyjnych oraz zakupu kotłów c.o. spełniających wymogi norm V klasy. Maksymalnie wsparcie może wynieść 5 tys. zł. Problem smogu w Łodzi jest dość istotny, gdyż na terenie miasta wciąż działa od 120 do 150 palenisk starego typu, z czego ok. 50 tys. w samym śródmieściu.
Jak podkreślono podczas konferencji prasowej, działania samorządów nie rozwiążą szybko zagrożenia zanieczyszczenia powietrza bez stosownej uchwały sejmowej oraz rządowego programu wsparcia modernizacji systemów ogrzewania.