Lipy to drzewa potężne i długowieczne. Od niepamiętnych czasów były sadzone w pobliżu domostw, zapewniając ludziom cień, schronienie ptakom i pokarm owadom. Lipa należy do najlepszych drzew nektarodajnych, a miód lipowy jest wysoko ceniony. Z wonnych kwiatów przyrządza się napary, które działają napotnie i pomagają w leczeniu przeziębienia czy grypy.
Wędrując z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym poznamy różne gatunki lip, mieszańce i odmiany. Przyjrzymy się starym lipom w pomnikowej alei lipowej biegnącej przez Ogród. W tym roku lipy zakwitły wcześniej niż zwykle. Już pod koniec maja rozpoczęła kwitnienie lipa szerokolistna. Dwa tygodnie później zakwitł drugi nasz krajowy gatunek – lipa drobnolistna. W trakcie warsztatów poznamy też m.in. lipę srebrzystą i jej odmianę ‘Varsaviensis’, żółtolistną lipę holenderską ‘Wratislaviensis’, lipę krymską, lipę całolistną, lipę amerykańską. Warsztaty lipowe były zaplanowane w lipcu, ale by cieszyć się widokiem i aromatem kwitnących lip przełożyliśmy je na czerwiec.
Zbiórka przy kasie od strony ul. Retkińskiej 41. Nie obowiązują zapisy. Udział w sobotnich warsztatach dendrologicznych jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł.