Warsztaty dziennikarskie po bałucku.

Bałucki Ośrodek Kultury jest miejscem które kontynuuje tradycję mieszkańców Bałut wprowadzając jednak własne nowoczesne elementy. Stąd zrodził się projekt Bałuckich Światów, a w ramach niego warsztaty „Mówimy po bałucku”.

Chcemy dowiedzieć się czegoś o życiu rdzennych mieszkańców Bałut ? Nic prostszego, poznajmy ich język!  Badając język codzienny dowiemy się wokół jakich miejsc koncentrowało się życie na Bałutach, czego bali się mieszkańcy, czym różnili się od siebie nawzajem i w końcu jak wyglądał dzień z życia przeciętnego mieszkańca Bałut. Bo wiadomo że nie był nim Ślepy Maks. Warsztaty językowe „Mówimy po bałucku” to nie tylko kilka gwarowych zwrotów to przywrócenie pamięci całemu wielkiemu obszarowi miasta. Przyznanie bałuciarzom należnego miejsca w historii XXI wiecznej Łodzi. Uczestnicy warsztatów będą mogli sięgnąć do zasobów gwary bałuckiej by w kreatywny sposób połączyć ją z kolei z bliskim sobie młodzieżowym slangiem miejskim.

Autorzy pomysłu przy tworzeniu programu warsztatów językowych „Mówimy po bałucku” skorzystali z językowej różnorodności mieszkańców współczesnej Łodzi. Wierzą, że wymiana językowa bardzo różnych mieszkańców miasta; począwszy od nastolatków przez seniorów po literatów tworzących własne neologizmy może przynieść prawdziwie twórcze efekty. Podobne podejście do archaizmów językowych mają twórcy muzyki hip-hopowej, której autorzy najczęściej pochodzą z blokowiska na Teofilowie, co nie przeszkadza im w tworzeniu treści bliskich bałuckim podwórkom. Toteż organizatorzy stworzyli twórcze zajęcia z wykorzystaniem łódzkich tradycji językowych. „Mówimy po bałucku” odbędą się w następujących terminach:

09.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

16.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

23.09.21- godz. 12.00  -OT , lub 42 LO Stawowa 28

Na warsztaty obowiązują zapisy: należy wysłać e-mail na adres: wyspakultury@bok.lodz.pl

Bałuckie słowotwórstwo zaowocuje próbą stworzenia własnych tekstów w ramach warsztatów „Newsy z mojej dzielnicy”. Uczestnicy mogą nagrywać na smartfony wywiady z bałuciarzami, albo tworzyć własne eseje miejskie o tej od wieków różnorodnej bałuckiej społeczności. Podczas zajęć z dziennikarzem  nauczą się konstruować krótkie notatki prasowe, tworzyć angażujące treści w społeczności  blogosfery, czy przygotowywać pierwsze własne składy tekstu do druku.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt