Tematyka warsztatów:
• Twórcze pisanie II (dla średnio zaawansowanych) – to zajęcia przeznaczone przede wszystkim dla osób, które brały już udział w warsztatach pisarskich i chcą pójść krok dalej, ale zapraszamy też nowych uczestników. Będziemy szlifować swoje umiejętności, szukać nowych tematów, bawić się słowami, sprawdzać ich pojemność i siłę. Dopracujemy wybrane teksty, by mogły stać się prezentem dla kogoś bliskiego lub zostać opublikowane. (WRZESIEŃ)
• Na końcu języka – to spotkania dla tych, którzy doceniają wagę słów. Na warsztatach podyskutujemy o tym, jak zmienia się język. Sprawdzimy, skąd się biorą nowe słowa i czy na pewno są nam potrzebne. Porozmawiamy o lajkowaniu, makdonaldyzacji, hipsterach, spojlerowaniu i takaniu (naprawdę jest takie słowo!). Zastanowimy się też, gdzie się podziali absztyfikanci, szansonistki, dzierlatki i berbecie. Przyjrzymy się zasadom językowej grzeczności, modnym imionom i temu, jak mówią do nas urzędnicy. Podyskutujemy o tym, jakie błędy językowe najbardziej nas denerwują i dlaczego. A przy tym poćwiczymy językową kreatywność, będziemy bawić się słowami, sprawdzać ich pojemność i siłę. Popracujemy też nad stylem swoich wypowiedzi. (PAŹDZIERNIK)
• Z publicystycznym zacięciem (dla początkujących i średnio zaawansowanych) – to zajęcia dla osób zainteresowanych dziennikarstwem i mediami. Na warsztatach przyjrzymy się popularnym gatunkom dziennikarskim. Poćwiczymy pisanie tekstów, które pozwalają dzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i ocenami. Sprawdzimy też, jak to robią najlepsi. Napiszemy list do redakcji, recenzję filmową, książkową albo kulinarną, zmierzymy się z felietonem i komentarzem. Przekonamy się, czy każdy może zostać dziennikarzem i zrobimy nietypowy przegląd prasy. Zastanowimy się przy okazji, jakim językiem mówią do nas media, czym jest tabloidyzacja i czy gazeta wydawana przez hipermarket to prawdziwa gazeta. (LISTOPAD)
Warsztaty prowadziły niezastapione:
Anna Błaszkiewicze i Aleksandra Rzążewska
TERMINY I MIEJSCA SPOTKAŃ:
• TWÓRCZE PISANIE II - 6, 13, 20 września, Mała Sala Obrad Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104
• NA KOŃCU JĘZYKA - 4, 11, 18 października ( I i II GRUPA) , Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83
• Z PUBLICYSTYCZNYM ZACIĘCIEM - I GRUPA: 9, 16, 23 listopada- Mała Sala Obrad Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104 / II GRUPA: 8,15,22 listopada, Dział Informacyjno-Bibliograficzny MBP Łódź - Śródmieście ul. A. Struga 14
W dniu 16.12.2017 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbyło się finałowe spotkanie z udziałem specjalnego gościa - Pani Joanny Podolskiej - dyrektorki Centrum, laureatki nagrody POLIN 2017, dziennikarki, autorki m.in. spacerownika po żydowskiej Łodzi.
Dziękujemy serdecznie Stowarzyszeniu Koncentrat za przyjęcie naszego zaproszenia i przeprowadzenie fantastycznych zajęć.
Dziękujemy równie serdecznie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Działowi Informacyjno-Bibliograficzny MBP Łódź - Śródmieście za udostępnienie sal i pomoc w realizacji warsztatów.