Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewiadomymi…

Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do działania placówek oświatowych i zasad postępowania w warunkach epidemii.

fot. licencja CC0
Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do działania placówek oświatowych i zasad postępowania w warunkach epidemii.

- Wygląda na to, że władze rządowe zaskoczył fakt, że zaczyna się rok szkolny. O sposobie pracy szkół dyrektorzy dowiadują się z przekazów medialnych i skąpych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zapowiedziało opublikowanie stosownych przepisów na połowę sierpnia, a to trochę za późno. Było przecież niemal pół roku na opracowanie scenariuszy działania, a tak, dyrektorzy szkół zostali pozostawieni sami sobie – mówi Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ.

 

Nie wiadomo np., jak wyglądać miałby system ewentualnej pracy zdalnej, co w przypadku zakażenia koronawirusem - kto podejmie decyzję w sprawie zamknięcia placówki, skąd wziąć środki na podstawowe zabezpieczenia sanitarne. Do tej pory UMŁ przeznaczył już na zakup preparatów dezynfekcyjnych i środków ochrony ponad 1,7 mln zł. Problem braku prawnych rozporządzeń ministerialnych jest istotny dla wielu grup, dotyczy bowiem nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, pracowników administracji i personelu, jak również rodziców, którzy wciąż pytają o system nauki w nowym roku szkolnym.

 

Wygląda na to, że cały ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo w placówkach oświatowych w czasie pandemii spoczął na barkach samorządów oraz dyrektorów szkół i to bez konkretnych rozwiązań prawnych, które mają być podane na ostatnią chwilę.

 

- W szkole mam 520 uczniów i ponad 50 pracowników, w tym znaczną grupę w wieku 50+. Na podstawie wytycznych MEN mam opracować regulamin placówki, choć nie wszystkie wymogi są do spełnienia. Na ten moment możemy przygotować jedynie środki do odkażania rąk, zapewnić wietrzenie klas i starać się ułożyć jakiś rozsądny plan zajęć – dodaje Maria Włodarczyk, dyrektor III LO w Łodzi.

 

Opóźnienie w opracowaniu stosownych przepisów prawnych dotyczących epidemii i trzymanie w niepewności niemal do startu nowego roku szkolnego komplikuje sytuację, a ponadto np. w szkołach średnich ogłasza się teraz wyniki matur i trwa rekrutacja uczniów. W tych warunkach trudno o zapewnienie bezpieczeństwa i spokojne przygotowanie pracy placówek, które mają rozpocząć pracę już za trzy tygodnie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt